Białostocki Uniwersytet Dziecięcy. Już niedługo naukę na PB rozpocznie 40 uczniów

2021.03.17 14:02
W środę (17.03) rektor Politechniki Białostockiej wraz z przedstawicielami magistratu i urzędu marszałkowskiego opowiedzieli o kolejnej edycji Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego. Już 20 marca naukę na PB rozpocznie 40 małych żaków.
Białostocki Uniwersytet Dziecięcy. Już niedługo naukę na PB rozpocznie 40 uczniów
Fot: Malwina Witkowska

Chcą, by młodzież została w Białymstoku

Białostocki Uniwersytet Dziecięcy (BUD) to przedsięwzięcie edukacyjne Politechniki Białostockiej (PB), które od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

- Politechnika proponuje wiele form kształcenia. Zgodnie z ideą systemu kształcenia lifelong learning, zaczynamy od najmłodszych i to im dedykowany jest BUD. Ta forma kształcenia ma przede wszystkim instruować i rozwijać zainteresowania techniczne, z zakresu nauk ścisłych, ale także wspierać warsztatowe umiejętności, jeśli chodzi o tworzenie dzieł sztuki - mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Miasto Białystok już po raz czwarty uczestniczy w projekcie BUD.

- To szansa na to, by najmłodsi białostoczanie zobaczyli, jak wyglądają zajęcia na uczelni wyższej, by zdobyli wiedzę, która na pewno im się przyda w przyszłości. Ci, którzy trafią tu w ramach BUD jestem przekonany, że później będą zainteresowani związać swoje losy z Politechniką Białostocką – stwierdza zastępca prezydenta, Rafał Rudnicki.

Rektor PB dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk uważa, że współpraca w zakresie edukacji pomiędzy Politechniką, miastem Białystok a także Urzędem Marszałkowskim jest znaczącym elementem wspólnych działań.

- Liczę, że będzie to pewne takie ziarno, które zaowocuje, że kiedyś ci młodzi ludzie przyjdą do nas i będą kontynuować kształcenie jako studenci, a później zasilą kadry inżynierskie – dodaje rektor.

Naukę rozpocznie 40 żaków

PB BUD funkcjonuje w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który ukończyło blisko 1,6 tys. małych absolwentów. 

- Ta inicjatywa edukacyjna cieszy się niezmiernym powodzeniem od wielu lat. Za każdym razem, kiedy ogłaszaliśmy rekrutację miejsca dostępne rozchodziły się w ciągu kilku minut. W tym roku było tak samo - tłumaczy dr. hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk.

Głównym celem akcji jest wspieranie edukacji młodzieży szkolnej oraz rozbudzanie w nich ciekawości naukowej. W roku akademickim 2020/2021 w ramach PB BUD naukę rozpocznie 40 małych żaków, którzy zgłębią tajniki wiedzy z 8 różnych tematów zajęć, którymi są: programowanie, budowa samolotu zdalnie sterowanego, fascynująca matematyka, tajemnice malarstwa we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich, świat mikroskopu, dziennikarstwo radiowe w praktyce, światło oraz poznawanie kultury chińskiej z klasą konfucjańską PB. Zobacz więcej: Rekrutacja na Białostocki Uniwersytet Dziecięcy. Na małych żaków czeka 40 miejsc.

Kształcenie na odległość

- Ten rok akademicki jest rokiem wyjątkowym z racji na pandemię. Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem technik i metod nauczania na odległość - informuje dr. hab. inż. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich oraz koordynator projektu.

Zajęcia prowadzone będą w czasie rzeczywistym w formie warsztatów z aktywnym udziałem uczestników. 

- Cieszymy się, że województwo podlaskie zostało partnerem kolejnej edycji BUD. Wsparcie przekazane przez zarząd województwa jest wyrazem troski, o to by najmłodsi Podlasianie mogli mimo trudnego czasu rozwijać się zwłaszcza w zakresie nauk ścisłych – komentuje dyrektor departamentu polityki informacyjnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Warto podkreślić, że udział w BUD mogły wziąć tylko uczniowie z białostockich podstawówek. Urząd Marszałkowski przekazał na ten cel 27 tys. zł, natomiast wkład Miasta Białegostoku wyniósł 24 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1335 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39