- Skansen jako odrębna jednostka to szansa na skuteczniejsze pozyskiwanie przez nią środków niezbędnych zarówno do właściwego utrzymania całego kompleksu budynków, ale przede wszystkim do aplikowania o środki na rozwój jednostki – argumentował radnym sejmiku województwa wicemarszałek Maciej Żywno.
Twierdził, że usamodzielnienie się Białostockiego Muzeum Wsi ułatwi jego rozwój, ale nie będzie dodatkowym obciążeniem dla samorządu. Zostanie wyłączone z Muzeum Podlaskiego, bazując na zasobach i pracownikach Białostockiego Muzeum Wsi. Także środki na nową placówkę będą wyodrębnione z budżetu Muzeum Podlaskiego. Dodatkowe koszty nie powinny przekroczyć 100 tys. zł rocznie.
- Odwiedza nas coraz więcej osób, głównie przy okazji organizowanych u nas festynów. Tylko w ubiegłym roku było to ponad 95 tys. osób. Ważną częścią naszej pracy są zajęcia edukacyjne – mówił Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi.
Jak przypominał, skansen utworzono w 1982 r. i już wtedy miał być samodzielną placówką. Tak się jednak nie stało. Tymczasem odrębne Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mogłoby skuteczniej aplikować o dofinansowanie, podniosłoby jakość zarządzania (chociażby od razu reagując na konieczność remontów obiektów muzealnych) i promocji (teraz nie posiada własnej strony internetowej czy profilów w mediach społecznościowych).
- Popieram kierunki rozwoju, ale chciałbym, żebyśmy się spotkali za rok na sesji, bo chcielibyśmy wiedzieć, co faktycznie dało to wyłączenie z Muzeum Podlaskiego – podkreślał radny Jacek Piorunek.
W sejmiku województwa padały też głosy o potrzebie otwarcia nowego muzeum na prywatne spotkania białostoczan (Mikołaj Janowski) czy wyliczenia rzeczywistych kosztów powołania tej instytucji (Marek Komorowski). Ostatecznie radni jednomyślnie zgodzili się, by skansen wyodrębnić z Muzeum Podlaskiego, które w tej chwili posiada aż 8 oddziałów.
Białostocki skansen zajmuje powierzchnię 28 ha, z czego tylko połowa jest użytkowana. Znajduje się w nim 40 obiektów, ponad 20 tys. eksponatów i przygotowanych jest 12 wystaw stałych. Instytucja zatrudnia 22 osoby.
ewelina.s@bialystokonline.pl