Polska Fundacja im. Roberta Schumana przeprowadziła ranking 66 polskich miast na prawach powiatu, skupiając się na wartościach obywatelskich. W tegorocznym rankingu "Europolis. Miasta obywatelskie", bo o nim mowa, było branych pod uwagę i analizowanych pięć kategorii.
"Rozpowszechnianie postaw obywatelskich" (dobroczynność, zaufanie do innych mieszkańców i do policji) oraz "Otwarcie samorządu na obywateli" (wielkość budżetu partycypacyjnego, liczba konsultacji społecznych oraz odsetek mieszkańców potrzebnych do uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej) to dwie z pięciu kategorii rankingu których Białystok uplasował się na 4. pozycji.
– Jesteśmy świadomi korzyści, jakie płyną z zaangażowania obywateli w życie miasta. Dlatego kładziemy nacisk na współpracę z mieszkańcami. Mamy Budżet Obywatelski, w sprawach ważnych dla miasta i dla mieszkańców przeprowadzamy liczne konsultacje społeczne, jesteśmy blisko obywateli dzięki naszemu Centrum Aktywności Społecznej – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W kategorii "Zaangażowanie w życie publiczne" zajęliśmy 45. miejsce. W kategorii "Udział w organizacjach publicznych" Białystok jest na 29. lokacie. Natomiast według organizatorów "Bierna i czynna aktywność wyborcza mieszkańców" daje nam 36. miejsce.
W ogólnej klasyfikacji Białystok znalazł się na 11. miejscu w ogólnym zestawieniu 66 polskich miast. To najwyższa lokata stolicy Podlasia w tym rankingu. W poprzednich edycjach znajdowała się na 17., 16. i 55. miejscu.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl