Wydarzenie miało miejsce na placu apelowym jednostki wojskowej przy ul. Kawaleryjskiej.
Polscy żołnierze po raz 49. pełnili misję w Kosowie
Jednostka wojskowa z Białegostoku stanowiła główną część 49. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) działającego w ramach Międzynarodowych Sił Pokojowych w Kosowie. W wydarzeniu uczestniczyła wicemarszałek Wiesława Burnos.
- To doskonały przykład docenienia przez dowództwo Wojska Polskiego oraz naszych sojuszników w NATO wysokiego poziomu wyszkolenia żołnierzy i oficerów 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego – napisał w liście do żołnierzy marszałek Prokorym.
Do żołnierzy zwrócił się również płk Piotr Ciapka, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zaznaczył, że każdy z wojskowych, niezależnie od stopnia i funkcji odegrał bardzo ważną rolę w realizacji powierzonego zadania.
- Wasz profesjonalizm i zaangażowanie nie zostaną wam zapomniane. Wzmacnialiście bezpieczeństwo i stabilność w rejonie pełnienia służby. Pokazujecie, że Polska jest gotowa do niesienia pomocy tam, gdzie jest to potrzebne – mówił dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Polski kontyngent liczył blisko 250 mundurowych i przebywał w Kosowie pół roku. Ppłk Łukasz Maciuszko, dowódca 49. zmiany PKW w Kosowie, podkreślił, że przez ostatnie 6 miesięcy stacjonowania żołnierze mieli olbrzymi zaszczyt reprezentować pułk oraz swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej.
- Wspólnie z naszymi sojusznikami przyczyniliśmy się do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji w Kosowie jako część wielonarodowej społeczności sojuszniczej. Nasi żołnierze, których macie dzisiaj przed sobą, pokazali nie tylko swoje umiejętności wojskowe, ale również charakter, oddanie i profesjonalizm – przypomniał dowódca.
Wyróżniono zasłużonych wojskowych
Podczas uroczystości nadano odznaczenia zasłużonym żołnierzom w czasie misji pokojowej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda Jacek Brzozowski, wicewojewoda Paweł Krutul, płk Marcin Maj z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Misja KFOR (Kosovo Force), rozpoczęła się 12 czerwca 1999 roku. Została powołana przez ONZ, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Kosowie po kryzysie humanitarnym. Główne zadania misji obejmują monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, zwalczanie przestępczości, wspieranie lokalnych władz i organów porządkowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa. Obecnie w PKW KFOR służy około 300 żołnierzy.
24@bialystokonline.pl