Parki kieszonkowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są to niewielkie zielone enklawy, które mają na celu nie tylko stworzenie miejsc przyjaznych mieszkańcom, ale też łagodzą skutki tzw. betonozy. Jak wiadomo, zbytnie uszczelnianie powierzchni i asfaltowanie, z którym mamy do czynienia w większości miast, zakłóca naturalny obieg wody. Parki kieszonkowe poprawiają bilans wodny, a do tego prezentują się estetycznie i pozwalają na odpoczynek wśród zieleni.
Urząd Miasta Hajnówka, dzięki norweskim funduszom realizuje projekt "Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja", który przewiduje utworzenie jednego lub dwóch parków kieszonkowych. O pomoc w zaprojektowaniu takich miejsc poproszono pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji, niektóre z nich mieszczą się przy dość ruchliwych ulicach, inne przy budynkach mieszkaniowych i szkołach.
Studenci Politechniki Białostockiej będą mieli za zadanie przygotować pracę semestralną pt. "Parki kieszonkowe dla lokalizacji w Hajnówce".
– Układając programy zajęć z przedmiotów, których jestem koordynatorem, takich jak: architektura krajobrazu i terenów zieleni; studia i plany zagospodarowania przestrzennego; planowanie regionalne; praktyka inwentaryzacyjna urbanistyczna czy tematy prac dyplomowych zawsze staram się wykorzystać aktualne zapotrzebowanie na projekty architektoniczne czy urbanistyczne w różnych miejscach naszego regionu. Chętnie korzystam ze zgłaszających się przedstawicieli samorządów gmin czy miast – co ciekawe są często nimi nasi absolwenci, czy byli dyplomanci – a także wykorzystuję kontakty z własnej wieloletniej praktyki projektowej architektoniczno-urbanistycznej – mówi dr hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, która z ramienia wydziału koordynuje współpracę z UM w Hajnówce.
W połowie października grupa kilkudziesięciu studentów semestru V kierunku architektura przyjechała do Hajnówki. Spotkali się tam z pracownikami Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka oraz zespołem wdrażającym projekt, "Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja". Studenci mieli też możliwość przeprowadzenia wizji lokalnej i inwentaryzacji siedmiu wybranych fragmentów miasta. Dostali także mapy sytuacyjno-wysokościowe. Teraz do końca lutego będą przygotowywać swoje projekty.
Warto podkreślić, że realizacja projektu "Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" to nie pierwsza współpraca Hajnówki ze studentami Politechniki Białostockiej. Już za kilka tygodni zostanie rozstrzygnięty konkurs architektoniczny ART TIME, w którym wzięli udział młodzi architekci. Ich zadaniem było zagospodarowanie ternu wokół dawnego dworca PKP w Hajnówce.
justyna.f@bialystokonline.pl