Na portalu www.pacjent.gov.pl Ministerstwo Zdrowia udostępniło kalkulator ciężkiego przebiegu COVID-19. Narzędzie merytorycznie opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Po wpisaniu wszystkich danych (wieku, płci i wagi) można otrzymać informację w jakim stopniu dana osoba jest narażona na ciężki przebieg koronawirusa w porównaniu do do 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny o prawidłowej masie ciała. Wiadomo bowiem, że zagrożenie ciężkim przebiegiem choroby zwiększa się wraz z wiekiem i masą ciała, jest też wyższe u mężczyzn oraz chorób współistniejących.
Białostoccy naukowcy zebrali dane medyczne od ponad tysiąca polskich pacjentów z różnych ośrodków klinicznych w kraju. Na tej podstawie stworzyli narzędzie, dzięki któremu każdy sam może sprawdzić swój poziom zagrożenia ciężką postacią koronawirusa. Trzeba Wyniki dotyczą osób niezaszczepionych przeciwko SARS-CoV-2 oraz tych, które nie przeszły zakażenia SARS-CoV-2.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że wszystkie dane, które są prezentowane przez kalkulator mają jedynie charakter edukacyjny. Nie można tych danych traktować jako pewnik i z tego powodu rezygnować z konsultacji lekarskiej. Nie są one także podstawą do podejmowania decyzji klinicznych.
Wprowadzone dane nie są też zapisywane, ani nigdzie przesyłane.
Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 polskich pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce, którzy uczestniczyli w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Badanie było finansowane przez Agencję Badań Medycznych.
justyna.f@bialystokonline.pl