Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z działalnością organizacji pozarządowych, wolontariatem oraz problemem stygmatyzacji i wykluczenia społecznego.
- Chcemy pokazać młodym ludziom jak organizacje pozarządowe wpływają na otaczającą nas rzeczywistość, rozwiązują problemy społeczne i wspierają integracje społeczną. Spotkania dostarczą im podstawowej wiedzy o obszarach działalności NGO i ich roli w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz promowania aktywnych postaw obywatelskich. Ponadto dzięki takiej formie możemy przedstawić młodzieży z jakimi problemami zmagają się osoby niepełnosprawne, jakie stereotypy krążą wokół nich i jak możemy im pomóc. Dla młodzieży jest to także kształtowanie osobowości poprzez uczenie empatii i wrażliwości na drugiego człowieka - tłumaczy Edyta Gradowska z Fundacji Szansa z Niewidomych.
Każde spotkanie z jedną klasą trwać będzie godzinę lekcyjną, Poprowadzą je pracownicy Fundacji, wolontariusze, osoba niewidoma lub słabowidząca. Każdy z nich ma swoją rolę. Pracownik Fundacji opowie czym są organizacje pozarządowe, po co istnieją, jakie mają cele, z jakich środków są finansowane. Poda przykłady działań NGO i wyjaśni dlaczego w działalność III sektora warto być zaangażowanym. Wolontariusz poprowadzi dyskusję z uczniami na czym polega praca wolontariusza i jakie korzyści z niej wypływają. Opowie także o swoich doświadczeniach oraz da praktyczne wskazówki osobom myślącym o wolontariacie jako formie aktywności "dla siebie". Pokaże uczniom, że wolontariat to także możliwość nabycia doświadczenia zawodowego, na które tak bardzo kładą nacisk pracodawcy ale także droga do samorealizacji i forma aktywności społecznej przynosząca wielką satysfakcję. W ostatnim etapie osoba z dysfunkcją wzroku opowie o problemach i barierach napotykanych przez niewidomych i słabowidzących, obali stereotypy i przeprowadzi dyskusję z uczestnikami próbując znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak niewidomy robi herbatę? Jak wysyła maila? Jak szuka kluczy? Skąd wie czy jest dzień czy noc? Jak dobiera pasujące ubrania?
- Krąży opinia, że osoby z niewidome i słabowidzące nie mogą normalnie funkcjonować. Chcemy pokazać, że osoba z jakąkolwiek dysfunkcją przy użyciu rozwiązań technicznych może realizować się doskonale na każdej płaszczyźnie życia. Pragniemy także, wyjaśnić rolę organizacji pozarządowych w kształtowaniu rzeczywistości grup marginalizowanych - wyjaśnia Edyta Gradowska z Fundacji Szansa z Niewidomych.
Zajęcia z cyklu Nowa Generacja Obywateli zostaną przeprowadzone w II LO, III LO, V LO, XIV LO oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku.
magda.g@bialystokonline.pl