Sytuacja na granicy
We wtorek (25.01) granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 12 osób, czyli o 5 osób mniej niż w poniedziałek.
- Są to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby zostały zatrzymane na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Narewce - informują pogranicznicy.
Od początku odnotowano 865 prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.
Z kolei minionej nocy doszło do niebezpiecznych sytuacji:
- Na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze, żołnierze białoruscy kilkukrotnie na widok polskich patroli strzelali z długiej broni - przekazuje SG.
Na szczęście nikt nie został ranny.
Ruszyła budowa zapory
W październiku, Jarosław Kaczyński poinformował o planach budowy zapory na granicy Polski z Białorusią. Ponad 3 miesiące od zapowiedzi, we wtorek (25.01) ruszyła budowa bariery.
- Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy sięga 1,6 mld zł - tłumaczy SG.
Budowę podzielono na 4 odcinki - ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy i prowadzenie równolegle prac. Spółka BUDIMEX będzie odpowiedzialna za budowę bariery na odcinkach o łącznej długości 105,55 km. Natomiast konsorcjum firm UNIBEP SA i BUDREX Sp. z o.o. zbuduje zabezpieczenie na odcinkach o łącznej długości 80,70 km.
Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 m wysokości: 5 m to stalowe słupy, zwieńczone zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Więcej: Zaporę na polsko-białoruskiej granicy będą budować całymi dobami.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl