O spektaklu zrobiło się ostatnio głośno po medialnych doniesieniach, z których wynikało, że "Biała siła, czarna pamięć" zniknie w tym sezonie ze sceny. Dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak wyjaśniał, że trwają rozmowy z reżyserem spektaklu Piotrem Ratajczakiem i autorem scenariusza Piotrem Rowickim dotyczące usunięcia ze spektaklu fragmentów scenariusza, które mogą być obarczone wadą prawną. Ustalano także kwestie związane z ewentualnym zastępstwem jednego z aktorów.
W opublikowanym repertuarze na marzec tego roku "Biała siła, czarna pamięć" widnieje. Spektakl będzie można obejrzeć 29 marca o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego.
Najlepsze przedstawienie rzeczywistości politycznej
Punktem wyjścia do przedstawienia "Biała siła, czarna pamięć" jest książka - zbiór reportaży Marcina Kąckiego. Nie powstała jednak adaptacja, wierne przeniesienie bohaterów i sytuacji zebranych przez dziennikarza. W spektaklu twórcy inspirowali się historiami i ludźmi. Nie przedstawili ich jeden do jednego. Uruchomili wyobraźnię, stworzyli nowe osoby i nowe możliwe lub niemożliwe zdarzenia.
Sztuka została doceniona. Zespół aktorski Teatru Dramatycznego w Białymstoku za spektakl "Biała siła, czarna pamięć" otrzymał pierwszą nagrodę na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu. Piotr Ratajczak został nagrodzony za reżyserię przedstawienia. Zespół twórców scenariusza spektaklu uhonorowano Nagrodą Stanisława Bieniasza. Z kolei jury młodzieżowe nagrodziło grupę aktorską "Białej siły, czarnej pamięci" za "najlepsze przedstawienie rzeczywistości politycznej". Spektakl bierze też udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Co jeszcze w repertuarze?
Ponadto w marcu na scenie dużej Teatru Dramatycznego będą prezentowane: "Balladyna" Juliusza Słowackiego, "Ożenek" Nikolaja Gogola, "Szalone nożyczki" Paula Pörtnera oraz "Sąsiedzi" Andrzeja Sadowskiego.
"Napis" Géralda Sibleyrasa, "Seks nocy letniej" Woody'ego Allena oraz "Zapiski oficera Armii Czerwonej" Sergiusza Piaseckiego to spektakle, które będzie można obejrzeć na scenie kameralnej.
Na scenie foyer najmłodsi widzowie zobaczą "Emocjałki" Adama Biernackiego na podstawie "Wielkiej księgi uczuć" Grzegorza Kasdepke.
W ramach Sceny PracOFFnia Teatr Papahema zaprezentuje "Moral Insanity. Tragedię ludzi głupich" na podstawie dramatu "Ich czworo" Gabierli Zapolskiej.
Przeczytaj także: "Biała siła, czarna pamięć". Jakie będą losy głośnego spektaklu?
anna.d@bialystokonline.pl