W ubiegłym roku w naszym regionie na grypę zachorowało 74045 osób, to o 18% więcej niż w 2014. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, by osoby znajdujące się w grupie ryzyka (osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i oddechowego, diabetycy, kobiety w ciąży oraz dzieci i osoby starsze) korzystały ze szczepień, bowiem są bardziej narażone na różnego rodzaju powikłania.
- Grypa jest chorobą bardzo często lekceważoną, porównywaną ze zwykłym przeziębieniem. Niestety może wywoływać niebezpieczne dla zdrowia powikłania, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Pacjenci z grup ryzyka są najbardziej narażeni na przykre konsekwencje wynikające z grypy. Dlatego też zachęcam wszystkich, którzy chorują przewlekle, aby zadbały o własne zdrowie i nie narażały się na pogorszenie ich stanu zdrowia – informuje prof. Anatol Panasiuk, ekspert Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap.
Skuteczność, jaką zapewnia szczepionka przeciw grypie, wynosi 70-80%. Nie tylko zmniejsza ona ryzyko zachorowania, ale też ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.
W ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, w 23 miastach na terenie całego kraju, odbędą się akcje profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych.
Bezpłatne szczepienia odbędą się w sobotę (26.09) w Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku przy ul. Nowy Świat 11C w godzinach 8.00-14.00 (nie ma zapisów).
justyna.f@bialystokonline.pl