Bezpłatne specjalistyczne badania dla 10 tys. mieszkańców Podlasia

2016.02.15 15:33
Uniwersytet Medyczny planuje rozpocząć realizację projektu pt. "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok PLUS". Dzięki temu 10 tys. mieszkańców Podlasia może liczyć na darmowe specjalistyczne badania.
Bezpłatne specjalistyczne badania dla 10 tys. mieszkańców Podlasia
Fot: pixabay.com
Samorząd województwa podlaskiego popiera projekt "Białystok PLUS"

10 tys. osób może liczyć na darmowe badania

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny obejmie swoim zasięgiem aż 10 tys. mieszkańców naszego regionu. Zainteresowani zostaną poddani analizie medycznej – ocenie obwodów ciała, badaniu krwi, badaniu usg czy rezonansu magnetycznego. Działania mają na celu przede wszystkim ocenić stan zdrowia mieszkańców Podlasia i pomóc w walce z najpopularniejszymi chorobami, ponieważ, jak wiadomo, "lepiej zapobiegać niż leczyć".

- W głównych swoich założeniach projekt "Białystok PLUS" to badania konhortowe, badanie przesiewowe, screeningowe oparte na badaniu około 10 tys. osób. Chcemy również przebadać krew i mocz tych osób. W naszej perspektywie chcemy rozszerzyć badanie nie tylko na miasto, ale i na region – mówi Adrian Chabowski, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Będziemy wysyłać zaproszenia do mieszkańców Podlasia. Mamy nadzieję, że społeczeństwo pozytywnie na nie zareaguje.

Jak się okazuje, projekt jest unikalny w skali kraju. Dotychczas badania konhortowe obejmowały tylko jeden wycinek zdrowia ludności.

- Badanie "Białystok PLUS" ma na celu połączenie wielu aspektów. Chcemy zbadać zdrowie naszych współobywateli pod szerokim kątem – zarówno układu oddechowego, zaburzeń metabolicznych, układu krążenia, jak i ewentualnych chorób nowotworowych. Dzięki temu uzyskamy wszechstronny obraz stanu zdrowia naszego województwa i nowe dane, które wyjaśnią, dlaczego te choroby pojawiają się u tych osób i jak możemy im zapobiegać i w przyszłości leczyć – informuje prorektor UMB ds. nauki prof. dr hab. Adam Krętowski.

Projekt popiera marszałek województwa

Do projektu przyłącza się też samorząd województwa podlaskiego, który chce pomóc w promocji i pozyskaniu środków na jego realizację. W tym celu zostało podpisane porozumienie o współpracy.

- Chcemy włączyć się aktywnie w dalszy zakres prac związanych z ochroną zdrowia. Chodzi o diagnostykę, ale też popularyzację dobrych praktyk i profilaktyki, bo choroby cywilizacyjne stają się naprawdę dużym problemem – przypomina marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Zgadza się z tą opinią członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, który przypomina, że choroby są spowodowane nie tylko kwestiami genetycznymi, ale też środowiskowymi. Leczenie jest bardzo drogie, dlatego warto już teraz myśleć o inwestycjach, które będą miały swój efekt w przyszłości:
- Przy tych wzrastających rokrocznie kosztach leczenia szpitalnego żaden system ochrony zdrowia nie utrzyma się w tej proporcji, która jest. Coraz nowocześniejsze procedury są też bardziej kosztowne. To znaczy, że musimy myśleć nie tylko o tym, co jest dzisiaj czy jutro, ale o tym, co jest w dalekiej perspektywie. I ten program właśnie to rozpoczyna – twierdzi.

Program może ostatecznie ruszyć po pomyślnym zakończeniu badań pilotażowych. Najpierw komisja bioetyczna musi wyrazić na nie zgodę. Pierwsze dwa takie badania mają się odbyć w tym roku. Trzecie badanie pilotażowe, zbliżone do badania projektowego, rozpocznie się prawdopodobnie jesienią. Ostateczną realizację projektu zaplanowano na początek 2017 roku.

- Badania pilotażowe będą przeprowadzone na ograniczonej liczbie. Pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, czy nasze plany, metody badawcze są adekwatne, czy osoby mogą być poddane badaniom w takiej liczbie i w taki sposób, w jaki planujemy – dodaje prf. Karol Kamiński - pomysłodawca projektu.

Badania pilotażowe zostaną przeprowadzone na ochotnikach (potrzebne jest kilkadziesiąt osób w różnym wieku), zaś jeśli chodzi o badania ostateczne - do mieszkańców Podlasia zostaną rozesłane specjalne zaproszenia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1555 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39