Ruszyły zapisy na bezpłatne badania cytologiczne w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypadającego w tym roku w dniach 18-22 stycznia. Na wizytę można umawiać się pod numerem 790 514 141.
- To bardzo ważne, by przypominać paniom o regularnych badaniach cytologicznych zwłaszcza teraz, gdy wiele osób w obawie przed zarażaniem koronawirusem odłożyło badania na później. Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, wiemy na pewno, że nowotwór nie poczeka, jest cichy i podstępny, a kiedy zauważymy objawy może okazać się, że jest już za późno. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkie chętne kobiety, zarówno młode, jak i dojrzałe do naszego centrum na krótkie i bezbolesne badanie cytologiczne - mówi Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.
Co roku w Polsce na nowotwór złośliwy raka szyjki macicy choruje średnio 2,5 tys. kobiet, z czego ponad połowa umiera. Podczas gdy badanie cytologiczne trwa pięć minut.
- We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w 100 procentach. Podczas badania ginekologicznego prostego, najprostszego każdy lekarz widzi zmiany, jeżeli nie widzi to jest w stanie wykryć je podczas badania cytologicznego – mówi dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej BCO, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej. - Nie powinnyśmy w ogóle umierać z powodu raka szyjki macicy. Trzeba przełamać w sobie niepokój czy wstyd i pamiętać o tym, że idzie się do lekarza po własne zdrowie - dodaje.
Cytologia jest badaniem bezbolesnym. Poprzedza ją wywiad ginekologiczny. Pierwsza cytologia powinna być już wykonana w wieku 25 lat. NFZ refunduje to badanie co trzy lata, z kolei Polskie Towarzystwo Ginekologiczne mówi o pobieraniu cytologii co roku.
dorota.marianska@bialystokonline.pl