Bezpieczne zakupy przedświąteczne. Jak nie paść ofiarą oszustów?

2021.12.20 08:05
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów, wyszukiwania okazji i dużych promocji. Chcąc zaoszczędzić, niestety łatwo paść ofiarą oszustów. Policja radzi, co robić by nie stracić oszczędności.
Bezpieczne zakupy przedświąteczne. Jak nie paść ofiarą oszustów?
Fot: Malwina Witkowska

Czas świąt to pożywka dla przestępców

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie będą nam towarzyszyć.

Te okoliczności staną się idealne dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na "tańsze zakupy" lub używając manipulacji, pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji "w naszym imieniu".

Dlatego powinniśmy szczególnie uważać na:
- oszukańcze witryny sklepowe podszywające się pod legalnie działających przedsiębiorców. Rolą ich jest wyłudzenie danych uwierzytelniających, które w dalszym kroku zostaną wykorzystane do bezprawnego logowania się do bankowości internetowej lub przeprowadzenia transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych;
- fałszywe sklepy internetowe, które proponują atrakcyjny towar po jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. Oczywiście towar, którego nie posiadają i w konsekwencji relacja taka prowadzi do strat finansowych klienta.

Uwaga na portale i strony internetowe

W czasie przedświątecznych porządków typujemy rzeczy, którym za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz ogłoszeń w serwisach społecznościowych chcemy nadać drugie życie.

Tu również może czaić się oszustwo i powinniśmy zachować czujność, by w przypływie euforii wynikającej ze sprzedaży rzeczy zalegających w szafach, nie ulec manipulacji i nie przekazać oszustom danych własnej karty płatniczej lub poufnych danych do logowania się w bankowości elektronicznej.

Zbliżający się Nowy Rok, to czas nowych wyzwań i składanych sobie obietnic, to czas, w którym cześć osób podejmie decyzje o ograniczeniu wydatków i skupieniu się na oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy dlatego ważne jest, by zachować zdrowy rozsądek i nie ulec oszustom, którzy tworzą przestępcze platformy inwestycyjne, publikują reklamy, które zachęcają do inwestycji poprzez nielegalne wykorzystanie tożsamości osoby znanych: sportowców, celebrytów, polityków, a w przypadku braku znajomości zasad inwestowania oferują swoją pomoc i doradztwo. Taka reklama to oszustwo, a zainwestowane środki nigdy nie wracają do klienta.

Uwaga na kieszonkowców

Większość mijanych w tłumie ludzi nie wzbudza w nas podejrzeć, ale warto pamiętać, że wśród nich mogą się jednak znaleźć kieszonkowcy i złodzieje. Jak się przed nimi ochronić?

Przede wszystkim, zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymaj cenne przedmioty (portfel, klucze, telefon, dokumenty) tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko.

Zadbaj też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możesz mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważysz, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiaj bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętaj, że masz możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach.

Uważaj także przy kasie. Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej! Płacąc, staraj się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniesz zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Policja radzi

W okresie przedświątecznym policja rekomenduje zachowanie najwyższej ostrożności oraz stosowanie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy weryfikować sprzedawcę w niezależnych źródłach informacji, szczególną uwagę trzeba poświęć na analizę negatywnych opinii, gdyż te mogą być bardziej miarodajnym źródłem informacji niż pozytywne opinie na temat tego sprzedawcy/usługodawcy.

Należy uważnie czytać regulamin oraz sprawdzać, czy zostały podane dane kontaktowe sprzedawcy, czy np. adres sklepu istnieje i czy jest widoczny na mapach internetowych. Kupując coś przekazuj tylko te dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru lub usługi.

Obserwuj czy podczas przeprowadzania transakcji nie pojawia się błąd płatności, a w następnym kroku pojawia się inny link do jej ponowienia, który będzie linkiem do podstawionej przez oszustów strony integratora płatności służącej do wyłudzenia danych poufnych. Nigdy nie zgadzaj się na inny kontakt do płatności niż ten oficjalny dostarczony przez integratora płatności (np. nie płać poza platformą do e-handlu przelewem na nr podany w wiadomości SMS lub w czacie). Ponadto uważnie czytaj wiadomości otrzymywane z banku za pośrednictwem komunikatów SMS lub aplikacji mobilnej.

Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które jest rzekomo wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia, nie klikaj na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach, a jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie strony internetowej swojego banku lub niestandardowe zachowania wstrzymaj realizację dyspozycji i niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem za pośrednictwem infolinii.

W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo to zostało popełnione, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1911 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39