Bezpieczna podróż: przed wolnym i wyjazdem zadbajmy o nawigację

2017.10.31 10:57
W najbliższym czasie wielu z nas wyruszy w drogę. Część kierowców z pewnością zamierza – aby bez problemu dojechać do celu – skorzystać z nawigacji w telefonie. Przy czym warto wiedzieć, jak to zrobić, tak by wszystko odbyło się bezpiecznie.
Bezpieczna podróż: przed wolnym i wyjazdem zadbajmy o nawigację
Fot: pixabay.com

Po konsultacjach z Komendą Główną Policji opracowano 6 prostych zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z nawigacji w smartfonie, które każdy kierowca powinien sobie przyswoić, szczególnie w perspektywie zbliżających się dni.

- Jak wynika z policyjnych statystyk, jedną z przyczyn wypadków jest niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami oraz niewłaściwa koncentracja podczas jazdy - mówi mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. - To dlatego każdy kierowca powinien być świadomy tego, jak niebezpieczne w skutkach jest pisanie sms-ów, przeglądanie portali społecznościowych czy rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego w trakcie jazdy samochodem - dodaje.

Pamiętajmy, że za korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Przede wszystkim jednak takie nieodpowiedzialne korzystanie grozi wypadkiem drogowym.

Co zatem można zrobić, tak, żeby nie trzeba było rezygnować z używania telefonu z nawigacją? Po pierwsze zamontujmy smartfon w aucie tak, by nie ograniczał widoczności. Najbezpieczniejszym miejscem będzie lewy, dolny róg. Jeśli nie jest to możliwe, to alternatywnie wybierzmy środek szyby, ale także na samym dole.

Należy też unikać umieszczenia smartfonu w polu poduszek powietrznych – ich gwałtowne otwarcie w razie wypadku może spowodować, że uderzy on z ogromną siłą w kierowcę lub pasażera. Natomiast kabel ładujący zabezpieczmy tak, aby nie zasłaniał widoczności, ani też nie mógł się przypadkowo zaplątać w drążek biegu lub kierownicę.

Konieczne jest również wyznaczenie trasy przed uruchomieniem auta, tak, żeby nie trzeba było zmieniać jej trakcie jazdy. Natomiast jeżeli zaistnieje taka potrzeba, zatrzymajmy się na chwilę na poboczu lub poprośmy współpasażera o pomoc. Korzystajmy też ze wskazówek głosowych. Są dużo bezpieczniejsze niż śledzenie trasy przez cały czas. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że nic nie zastąpi myślenia i patrzenia na znaki drogowe.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1491 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39