Od godz. 8.00 do 00.00, czyli przez 16 godzin będzie można udać się do Urzędu Miejskiego w Białymstoku, by spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2021.
- Urząd Miejski w Białymstoku zaprasza mieszkańców, aby skorzystali z możliwości spisu podczas "Nocy spisowej". Wydarzenie zostanie zorganizowane w urzędzie przy ulicy Słonimskiej 1. Na miejscu wsparcia będą udzielać rachmistrze spisowi oraz pracownicy urzędu. Chętni powinni kierować się do sali obsługi interesantów na półpiętrze - informuje Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań trwa do 30 września. Do tego czasu każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego.
- Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim wyraz naszej postawy obywatelskiej, ponieważ wyniki spisu będą miały wpływ na przyszłość kraju. To możliwość wskazania kierunku przyszłej polskiej polityki na każdym szczeblu, od centralnego aż do poziomu gminy - dodaje.
Udział w spisie odbywa się raz na 10 lat. Za odmowę udziału grożą dotkliwe kary. Formularz spisu można samodzielnie wypełnić przez internet (na stronie spis.gov.pl) lub telefonicznie pod nr: 22 279 99 99. Spisanie się trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.
Ponadto z osobami, które nie zdecydowały się skorzystać z możliwości samospisu przez Internet lub telefon, będzie kontaktował się rachmistrz spisowy, czyli funkcjonariusz państwowy posiadający uprawnienia i kompetencje do przeprowadzania wywiadów spisowych. Rachmistrzowi nie można odmawiać się udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane jest jako odmowa udziału w spisie powszechnym i może skutkować karą grzywny.
- Jeśli przegapimy termin i przypomnimy sobie o spisie już po jego zakończeniu, popełnimy wykroczenie - to może oznaczać grzywnę, której wysokość zależy od decyzji sądu i może sięgać nawet 5 tys. zł. Osobom, które obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych przypominamy, że chroni je tajemnica statystyczna. Oznacza to, że dane uzyskane podczas spisu mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych. Zebrane dane są anonimizowane i w takiej postaci dalej przetwarzane - przekazuje białostocki magistrat.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl