Zmiany maja przede wszystkim wyeliminować pomyłki, jakie często powstają podczas doręczania przesyłek sądowych. Przed nowelizacją listonosz przynosił wezwanie do zapłaty pod dany adres, a tam okazywało się, że dana osoba mieszka gdzie indziej. Po nowelizacji ustawy ma nie być także sytuacji, w których egzekucja jest wszczynana wobec osób, które nie są dłużnikami, a z dłużnikami łączy je tylko zbieżność imion i nazwisk.
Modyfikacje dotyczą także e-sądów, czyli elektronicznego postępowania upominawczego. Tutaj są prowadzone głównie postępowania dotyczące osób zalegających z zapłatą różnego rodzaju rachunków bieżących. Cała procedura, od złożenia pozwu po wydanie nakazu zapłaty, odbywa się przez Internet. Od dłuższego czasu prawnicy i sędziowie zwracali uwagę, że e-sąd jest nadużywany. Wzrosła bowiem liczba pozwów dotyczących przedawnionych długów. Zgodnie z prawem, jedynie w wyniku złożenia przez pozwanego zastrzeżenia w przedawnionej sprawie, nie może być ono dochodzone na drodze przymusu państwowego.
Inne zmiany dotyczą m.in.: obowiązku pouczania przez komornika dłużnika o możliwości wniesienia odwołania, czy obowiązku zawieszenia przez komornika postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to spraw prowadzonych na podstawie wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, upominawczym albo elektronicznym.
lukasz.w@bialystokonline.pl