Będą zmiany w szpitalach. Mają one podnieść jakość udzielanych świadczeń

2017.01.25 07:51
Resort zdrowia przygotowuje projekt nowej ustawy. Jeżeli wejdzie ona w życie, to szpitale, które nie spełnią określonych wymagań, nie będą mogły zawrzeć umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Będą zmiany w szpitalach. Mają one podnieść jakość udzielanych świadczeń
Fot: pixabay.com

Szpitale do autoryzacji

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt założeń do nowej regulacji. Mowa o przygotowywanej w tej instytucji Ustawie o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Wynika z niej, że wszystkie publiczne placówki zdrowotne będą musiały uzyskać autoryzację, której kryteria zostaną określone w ministerialnym rozporządzeniu.

Opracowaniem ich zajmie się nowo powołana Agencja ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta. Na początku systemem tym objęte zostaną szpitale. Następnie będzie on rozwijany o pozostałe podmioty wykonujące działalność leczniczą. Autoryzacji ma udzielać minister zdrowia, on także będzie mógł ją cofnąć. Jednostki objęte systemem autoryzacji będą corocznie, nie później niż do 31 stycznia następnego roku, przesyłać do Agencji informacje o spełnieniu kryteriów autoryzacji.

Placówki, które nie otrzymają autoryzacji, nie będą mogły korzystać z finansowania ze środków publicznych. Nie będą mogły również należeć do sieci szpitali, która ma być utworzona w połowie tego roku.

Co jeszcze ma się zmienić?

Ponadto, zgodnie z nową regulacją, szpitale będą miały obowiązek prowadzenia wewnętrznego systemu monitorowania jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń. W jego ramach będą m.in. nadzorować jakość opieki, a także podnosić kompetencje personelu, tak by ostatecznie wzrosła jakość świadczeń. Co więcej, prowadzenie wewnętrznego systemu monitorowania jakości będzie jednym z warunków uzyskania i utrzymania autoryzacji. 

Projektowana ustawa wprowadzi także system monitorowania zdarzeń niepożądanych, obejmie on zgłaszane zdarzenia niepożądane. Na podstawie danych w nim zawartych przeprowadzana będzie analiza negatywnych zjawisk, a wnioski z analiz wdrażane mają być do praktyki medycznej.

Systemem tym zostaną w pierwszej kolejności objęte podmioty lecznicze prowadzące szpitale, niezależnie od tego, czy korzystają ze środków publicznych. W przyszłości system ten ma być rozwijany o pozostałe podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Zapisano w nim, że "nowa regulacja zapewni pacjentom, profesjonalistom medycznym i podmiotom wykonującym działalność leczniczą dostęp do powszechnej, wiarygodnej, obiektywnej i porównywalnej informacji o jakości udzielanej opieki." Czas pokaże, czy rzeczywiście tak się stanie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1556 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39