Podczas imprezy przybywający do skansenu będą mogli zapoznać się z bioróżnorodnością ptaków drapieżnych, ich znaczeniem w przyrodzie oraz możliwościami ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków.
Pokazy lotów sokołów i koncert Carrantuohill
Niegdyś polowania i tradycje z nimi związane stanowiły część kultury dworskiej. Stąd też festyn rozpocznie się od prezentacji muzyki dawnej w wykonaniu zespołów: Carmina Aurum i Aulos.
Grupy sokolnicze Vancos i Rabiec przeprowadzą pokazy lotów sokołów i innych ptaków drapieżnych. Uczestnicy festiwalu imprezy będą mieli wyjątkową okazję do zwiedzenia obozowiska sokolniczego, zapoznania się ze zwyczajami myśliwskimi i wzięcia aktywnego udziału w symulacji polowania. Będzie to także sposobność do skosztowania mało znanej kuchni myśliwskiej, w postaci pieczonej nad ogniskiem dziczyzny.
Podczas festiwalu będzie można posłuchać muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu Hubertus. Oddział Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku zaprezentuje typowe sygnały myśliwskie, które w tradycji łowieckiej są zaczątkiem polowań. Dzięki zespołowi muzyki i tańca dawnego Capella Antiqua Bialostociensis uczestnicy festynu będą mogli poczuć się jak na dworskim balu.
Na zakończenie festynu wystąpi jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów grających muzykę irlandzką Carrantuohill, któremu towarzyszyć będzie grupa tancerzy mająca rozkręcić prawdziwą irlandzką potańcówkę.
Festyn odbędzie się w godz. 10.00-17.30. O godzinie 10.00 nastąpi inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim.
Dzień wcześniej - w sobotę (12 września) - w skansenie odbędzie się konkurs latawcowy połączony z wyścigami ptaków sokolniczych. Kierowany jest do specjalistów w dziedzinie układania ptaków drapieżnych.
Patronujemy imprezie.
Program: Festyn Sokolniczy
Sokolarnia w Białostockim Muzeum Wsi
Białostockie Muzeum Wsi, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku realizuje w latach 2014-2016 projekt Ośrodek edukacji ekologicznej Muzeum Podlaskiego - sokolarnia, który otrzymał dofinansowanie w ramach Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej w zakresie roli i znaczenia ptaków drapieżnych w naturalnych ekosystemach przyrodniczych, a dzięki temu ochrona bioróżnorodności naturalnego środowiska.
Organizowany Festyn Sokolniczy jest jednym z działań projektu. Ponadto zostaną opracowane programy edukacyjne oraz przeprowadzone według nich zajęcia edukacyjne poświęcone ptakom drapieżnym, a w szczególności różnym gatunkom sokołów, jastrzębi, orłów i sów. W projekcie znajduje się także przygotowanie wystawy muzealnej poświęconej ptakom drapieżnym. Planowana jest także konferencja naukowa (z udziałem specjalistów związanych z ornitologią, ochroną przyrody oraz edukacją ekologiczną) mająca na celu ukazanie znaczenia ptaków drapieżnych w zachowaniu bioróżnorodności, roli edukacji ekologicznej w ochronie wszystkich gatunków ptaków drapieżnych, a także interaktywna strona internetowa mająca na celu przekazanie naukowej wiedzy o ptakach drapieżnych.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
anna.d@bialystokonline.pl