Babka. Lokal z kresową kuchnią działa w centrum Białegostoku

2016.04.05 07:44
W Białymstoku powstał lokal, w którym można spróbować specjałów kuchni kresowej. Jak sama nazwa wskazuje, jego specjalnością jest babka ziemniaczana, ale odwiedzający Babkę goście mogą wybierać spośród wielu, nie tylko ziemniaczanych, dań.
Babka. Lokal z kresową kuchnią działa w centrum Białegostoku
Fot: Magda Jankowska
Wnętrze lokalu utrzymane jest w ludowym stylu

Babkę przy ul. Lipowej 2 otworzyli Tomasz Dudaronek i Piotr Sekuła, którzy po kilku latach pobytu w Londynie wrócili do Białegostoku. Tęsknili za regionalnymi smakami, których jednak nie było gdzie w stolicy Podlasia spróbować. Żeby zjeść babkę ziemniaczaną, białostoczanie i turyści wybierają się do Supraśla. Na kuchnię żydowską - do Tykocina, a na tatarską - do Kruszynian. Po rozmowach z przyjaciółmi i znajomymi pomysłodawcy Babki doszli do wniosku, że w Białymstoku, w centrum miasta brakuje miejsca, w którym można byłoby zjeść różne dania kuchni kresowej. Stąd pomysł, by otworzyć taki lokal.

Kuchnia kresowa w pigułce

W Babce czuje się kulinarną różnorodność Podlasia z jej wpływami białoruskimi, rosyjskimi, ukraińskimi, litewskimi czy żydowskimi.

- Spróbować można kuchni kresowej w pigułce - podkreśla Tomasz Dudaronek, współwłaściciel lokalu.

Flagowym daniem jest oczywiście babka ziemniaczana (w trzech wersjach). Pierwsza - najbliższa tradycyjnej - jest z kiełbasą majerankową. Wegetarianie (i nie tylko) mogą spróbować babki z cebulą cukrową, a także babki z jabłkami - na słono-słodki sposób, podawanej ze śmietaną.

Cepeliny, golonka w trawie żubrowej i kwas chlebowy

Jak na prawdziwy tygiel przystało, w Babce można popróbować dań z różnych kuchni. Kuchnię podlaską reprezentują m.in. sałatka z serem korycińskim i wędzoną piersią gęsi, a także golonka pieczona w trawie żubrowej i smażony na smalcu schabowy z kością. Z kuchni litewskiej podawane są: vederaj, czyli kiszka ziemniaczana, a także cepeliny. Draniki z wieprzowiną, czyli placki ziemniaczane ze smażonym schabem w śmietanie, to danie białoruskie. W menu znaleźć można też rosyjską soljankę i żydowski czulent. W planach jest wprowadzenie kuchni tatarskiej i czeburieków z baraniną. Wkrótce ma się pojawić też dziczyzna.

W karcie nie brakuje przekąsek - tatara po podlasku (ma w składzie ogórek kruszewski) czy smażonego litewskiego chleba z serem podlaskim i czosnkiem. Łasuchy mogą też liczyć na słodkie dania - racuchy z jabłkami, wareniki, czyli pierogi z jagodami, jabłko pieczone z miodem i cynamonem, a także ciasta - sękacz podawany jest z lodami. Spróbować można także oczywiście kwasu chlebowego. Babka oferuje również duży wybór piw zza wschodniej granicy - lokal bazuje na litewskim Svyturysie.

Folkowy wystrój

Dania mają tradycyjny smak, ale podawane są w odświeżonej formie. W niektórych z nich nieco zredukowano ilość tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że kuchnia kresowa nie jest dietetyczna, a raczej kaloryczna. Właścicielom lokalu zależy na tradycyjnych smakach. Kuchnia na czele z jej szefem Arturem Sienkiewiczem czerpie inspiracje z dawnych receptur, ale dodaje także do dań wiele własnej inwencji.

Babkę odwiedzają goście z całego kraju, ale też z zagranicy.

- Byli u nas już turyści m.in. z Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Finlandii, a nawet z Korei - wymienia Tomasz Dudaronek.

Z kartą koresponduje wystrój. Wnętrze zaprojektowała krakowska architektka Katarzyna Przedpełska. Na obiciowych materiałach znajdziemy wzory m.in. z tkanin dwuosnowowych i podlaskiej pisanki. Jednak motyw przewodni to białoruskie perebory, czyli tkacki ornament, który występuje również w logotypie lokalu. W ludowym stylu utrzymane są też stroje obsługi. Z folkową stylistyką kontrastują współczesne lampy. W lokalu usiąść może ponad 40 osób.

Babka mieści się przy ul. Lipowej 2. Jest czynna od godz. 12.00 (od poniedziałku do piątku) i od godz. 11.00 (sobota i niedziela). Kuchnia pracuje do godz. 22.00. W drugiej połowie kwietnia lokal będzie otwarty od godz. 9.00 - wiąże się to z wprowadzeniem śniadań. W sezonie planowany jest także ogródek.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1100 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39