Atopowe zapalenie skóry - jak przedłużyć okres remisji choroby?

2024.08.27 13:19
Atopowe zapalenie skóry to jedna z dermatoz, która występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Może się pojawić w każdym wieku. Warto poznać objawy choroby, a także przyczyny jej występowania i dowiedzieć się jak pielęgnować skórę atopową w okresie nasilenia, a także remisji objawów. W jaki sposób można przedłużyć okres cofnięcia się dolegliwości?
Atopowe zapalenie skóry - jak przedłużyć okres remisji choroby?

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny i objawy

Na atopowe zapalenie skóry cierpi od 5 do nawet 10% dzieci w Polsce, a także około 2% osób dorosłych. W skali globalnej z tym problemem zmaga się nawet 30% populacji. Przyczyny atopowego zapalenia skóry są złożone i należy ich szukać wśród czynników genetycznych, zaburzeń immunologicznych, a także wpływu środowiska. Mówi się choćby o nieprawidłowej budowie bariery naskórkowej u osób cierpiących na AZS. Atopowe zapalenie skóry objawy nie są jednoznaczne i podobne występują także w innych dermatozach. Wśród tych wyróżniających można wymienić bardzo silny świąd, znaczną suchość skóry, zaczerwienienie i rumień, a także obecność pęcherzyków i grudek. Aby odróżnić AZS od łuszczycy należy zwrócić uwagę na miejsce występowania zmian. W obu przypadkach może występować tzw. rybia łuska, choć częściej przy łuszczycy. W przypadku AZS zmiany zlokalizowane są w zgięciach łokci, kolan i innych zagłębieniach ciała, jeśli chodzi o kończyny. Z kolei łuszczyca występuje na powierzchni kolan czy łokci. Przy łuszczycy występuje delikatne swędzenie, a nie jak w przypadku AZS - silne. Przy zmianach na twarzy, na plecach czy na brzuchu czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, z czym ma się do czynienia i wtedy najlepiej udać się do dermatologa.


Jak pielęgnować skórę atopową, aby zniwelować stan zapalny?

Rozpoznanie choroby jest ważne, gdyż wtedy można wdrożyć odpowiednie leczenie i pielęgnację. Istotne znaczenie ma odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry. Gdy świąd jest silny lekarz może przepisać leki, które go zmniejszają. Sprawdzają się choćby maści zawierające hydrokortyzon octanu działający przeciwzapalnie i przeciwświądowo. W przypadku pękających pęcherzy, sączących się zmian można sięgnąć po maści zawierające alantoinę i deksopantenol. Wiele maści można zakupić bez recepty. Niemniej jednak ponieważ samodzielnie trudno jest zdiagnozować chorobę skórną, gdy objawy są uporczywe lepiej skonsultować się z lekarzem, który może dobrać też odpowiednie leki na receptę.


Jak dbać o skórę w okresach remisji AZS?

Istotne znaczenie ma codzienna pielęgnacja skóry z AZS. Bardzo ważne jest dobre nawilżanie, stosowanie kremów, emulsji czy balsamów wnikających w głębokie warstwy skóry. Nie należy stosować kosmetyków z alkoholem, SLS czy SLES, które mają działanie przesuszające. Warto sięgać po kosmetyki z masłem shea i niacynamidem. Ten ostatni działa przeciwzapalnie. Bardzo istotnym składnikiem balsamów i kremów w przypadku AZS jest także mocznik. Skórę należy nawilżać przynajmniej dwa razy dziennie. Nie należy brać długich i zbyt gorących kąpieli. Temperatura nie powinna przekraczać 38 stopni. Należy nosić odzież przewiewną i taką, która nie powoduje podrażnienia skóry. Z tego powodu niezalecane jest noszenie wełnianej odzieży. Warto wybierać lnianą czy też bawełnianą, a także jedwabną. Do prania należy stosować środki hipoalergiczne i unikać stosowania detergentów. Istotne znaczenie ma także dieta. Trzeba unikać przetworzonych dań, dużej ilości soli w posiłkach. Warto pamiętać o maksymalnym ograniczeniu sytuacji stresowych i znalezieniu każdego dnia czasu na relaks, gdyż stres potęguje objawy skórne.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1799 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39