Czym jest "Atlas dobrych praktyk"?
"Atlas dobrych praktyk" to najnowsza publikacja Fundacji Batorego, która powstała w wyniku akcji "Masz głos". Zawarte są w niej historie laureatów i finalistów dwóch nagród – "Super Głos" i "Super Samorząd" za 2021 rok. Na kilkudziesięciu stronach można zatem przeczytać o licznych projektach, które zostały podjęte przez lokalne społeczności. Zbiór obejmuje łącznie 25 historii.
- " (...) właśnie o tym jest Atlas dobrych praktyk – jak używać powszechnie znanych narzędzi partycypacyjnych, ale też jakie są niestandardowe ścieżki działania aktywistów i pomysły na lokalną współpracę" – czytamy we wstępie do zbioru.
Znajdziemy tam także opowieści z Podlasia.
W publikacji możemy przeczytać dwie historie z naszego regionu. Pierwsza z nich to opowieść o laureatach nagrody "Super Głos" 2021 – czyli białostockim oddziale MSK. Druga z kolei przedstawia losy finalistek nagrody "Super Samorząd" 2021 – czyli mieszkanek Łap-Dębowin z KGW "Łapianka na obcasach" i Urzędu Miasta Łapy.
Historia MSK
Młodzież uhonorowana została za swoją postawę i determinację w kwestiach klimatycznych. Aktywiści postanowili bowiem złożyć projekt uchwały, mający za zadanie zwiększyć priorytet działań klimatycznych w hierarchii lokalnej polityki. Jednym z ich postulatów było przystosowanie budynków miejskich do wymogów neutralności klimatycznej. Obrana droga legislacyjna – złożenie lokalnej inicjatywy uchwałodawczej – wymuszała jednak na nich konieczność zebrania min. 300 podpisów.
Aktywiści postanowili zatem poszukać wsparcia dla swojej inicjatywy. Znaleźli je zarówno u białostockich seniorów, jak i w lokalnych organizacjach społecznych. Zorganizowali też zbieranie na ulicach. W sierpniu 2021 na Rynku Kościuszki stanął namiot, gdzie można było nie tylko podpisać się pod projektem, lecz także wziąć udział w różnych grach i zabawach. Przyjemne połączone było z pożytecznym – gry jednocześnie uświadamiały bowiem o kwestiach klimatycznych. Ostatecznie udało się złożyć uchwałę, lecz odrzucona została ze względów formalnych. Aktywiści nie poddali się jednak i wysłali pismo o nieprawidłowościach w postępowaniu z ich projektem.
Historia KGW i samorządu
W tym przypadku udana współpraca pomiędzy społecznością a samorządem zaowocować ma budową wielofunkcyjnego budynku, który użytkowany będzie przez wiele grup. Wszystko zaczęło się jednak od innej inicjatywy, w wyniku której doszło do powstania lokalnej strefy dla mam. Dzięki pomysłowości i zgraniu tamtejszej społeczności pomysł ewoluował, a uzyskane środki z gminy zostały wykorzystane na doposażenie miejsca.
Sukcesy sprawiły, że uczestniczki akcji wraz z mamami postanowiły działać dalej. Członkinie koła przedyskutowały z innymi lokalnymi społecznościami potrzeby i podjęły inicjatywę. Skonstruowały wniosek do budżetu obywatelskiego gminy Łapy. Pomimo dużej konkurencji projekt zwyciężył. Budowa wielofunkcyjnego budynku ma być realizowana w 2022 roku.
Nagroda "Super Głos" przyznawana jest za wyjątkową samoorganizację i konsekwencję działań. "Super Samorząd" to z kolei wyróżnienie, które otrzymują duety (organizacje i samorządowcy), przełamujące stereotyp "oddzielnych" działań obu grup. Przyznane zostały na gali, która odbyła się w lutym tego roku.
Projekt "Masz głos" – w ramach którego przyznawane są nagrody – prowadzony jest od 2006 roku. To ogólnopolska akcja Fundacji Batorego, która na celu ma budowanie dialogu i współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami a samorządowcami. Lokalnym partnerem akcji jest Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.
24@bialystokonline.pl