Styl, na który decydujemy się podczas aranżacji wnętrz naszego mieszkania, jest zwykle odzwierciedleniem nas samych - naszych upodobań i preferencji, kolorów, które lubimy i w których dobrze się czujemy.
Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się style: nowoczesny, industrialny, prowansalski czy glamour. Jednak bezkonkurencyjny już od kilku lat jest skandynawski. Królować on będzie również i w 2016 roku.
Światło zatrzymane w pomieszczeniach
Styl skandynawski wywodzi się ze Szwecji, gdzie długie i chłodne poranki oraz wieczory dają się we znaki. Wymyślono zatem, że jedynym sposobem na zatrzymanie światła w pomieszczeniach, będzie rozjaśnienie wnętrz. Dominująca stała się biel oraz inne jasne kolory - na ścianach, podłogach, meblach czy dodatkach.
- Styl rodem z mroźnej, ciemnej północy bardzo lubi tzw. total look, który zdobył serca projektantów i amatorów na całym świecie - mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl. - Oprócz wszechobecnej bieli, styl skandynawski to prostota, funkcjonalność i minimalizm.
Mieszkańcy północnej Europy cenią sobie życie w zgodzie z przyrodą, dlatego też we wnętrzach znajduje się wiele naturalnych materiałów czy surowców, np. naturalne drewno, len, juta, bawełna czy kamień.
Styl skandynawski nie jest jednak jednolity. Można wyróżnić jego trzy odmiany - duńską, szwedzką oraz fińską.
Duński romantyzm
Duńską odmianę charakteryzuje przede wszystkim subtelność i delikatność, przez co znajdzie swoich zwolenników szczególnie pośród romantyków.
W takich wnętrzach jest również duża ilość tkanin oraz ciepłych akcentów kolorystycznych.
- Sypialnia wyposażona w eleganckie łóżko z zaokrąglonymi, metalowymi ramami przyozdobione satynowymi lub puchatymi akcesoriami zabierze domowników w podróż pełną baśni znanego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena - opowiada Anna Poprawska.
Duńskie domy pełne są wiklinowych foteli oraz miękkich tkanin. Można też znaleźć w nich meble w stylu shabby chic, czyli celowo stylizowane na nadszarpnięte znakiem czasu.
Szwedzka czystość
Podstawą tej odmiany jest zastosowanie dużej ilości bieli i drewna w każdej postaci (również te bielone), które można spotkać na podłogach, paletach, stołach, szafach, a nawet na zrobionych z pieńków pufach. Charakterystyczne są także oszczędność formy i rezygnacja z dużej ilości dodatków.
- Ten naturalny akcent aranżacji jest przełamany nowoczesnym designem. Nowoczesne sofy czy wymyślne plakaty będą idealnym tłem dla naturalnego wyposażenia wnętrz - dodaje projektantka.
Fiński kontrast
Fińską odmianę cechuje zabawa akcentem - ciemne dodatki i ciężkie materiały to podstawa. Mile widziane jest też wykorzystanie kanciastych form.
- Białe wnętrza wyglądają bardzo nowocześnie, gdy są przełamane ciężkimi odcieniami, np. czerwienią. Ciekawym rozwiązaniem będzie duży ciemny dywan w geometryczne wzory czy ciężka zasłona z naturalnej juty - przedstawia Anna Poprawska.
Styl skandynawski, dzięki swojej uniwersalności, szturmem wbił się na szczyt trendów aranżacyjnych. Łączy go nowoczesność przełamana naturalnymi i oryginalnymi akcentami. Właśnie dzięki tym cechom stał się stylowym liderem.
ewa.r@bialystokonline.pl