Wezmą w nim udział przedstawiciele biura RPO. Tego dnia oficjalnie zainaugurują też swoją działalność ambasadorowie Rzecznika Praw Obywatelskich w Białymstoku. Każdy kto zastanawia się, czy skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Obywatelskich, może zgłosić się do Studenckiej Poradni Prawnej działającej na Wydziale Prawa. To tam swoje dyżury pełnią ambasadorowie RPO - dwójka studentów prawa, którzy przeszli specjalne szkolenie w biurze Rzecznika. Najlepiej wcześniej umówić się na spotkanie z nimi telefonicznie, pod numerem 85 745-71-94. Po zapoznaniu się ze sprawą ambasadorowie ocenią, czy dany problem nadaje się do rozpatrzenia przez Rzecznika Praw Obywatelskich. To istotna pomoc, bo wiele osób nie wie, w jakich przypadkach mogą zwracać się do RPO.
Z pomocy Rzecznika Praw Obywatelskich może skorzystać każdy (w tym dzieci, cudzoziemcy, uchodźcy) w sytuacji, gdy instytucja państwowa dopuściła się naruszenia wolności i praw zagwarantowanych w Konstytucji oraz innych aktach normatywnych. Jest jednak warunek: wcześniej taka osoba musi wyczerpać drogę sądową (lub administracyjną) w dochodzeniu swoich praw. Rzecznik bierze pod uwagę sprawy z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, pracy i inne.
Seminarium i warsztaty na Wydziale Prawa UwB przeznaczone są dla studentów ze Studenckiej Poradni Prawnej, a także dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa podlaskiego. Ci ostatni dowiedzą się jakie są możliwości współpracy NGO's z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i jak funkcjonują instytucje świadczące porady prawne, takie jak Studencka Poradnia Prawna, z której pomocy skorzystało już ponad 6 tys. osób.
Informacje o Poradni można znaleźć pod adresem: www.prawo.uwb.edu.pl