Album znaleziony w piwnicy. Teraz zdjęcia można oglądać na plenerowej wystawie [WIDEO]

2015.10.03 00:00
"Słowo historii. Fotoeseje" to projekt Muzeum Wojska, w którym za bohaterami fotoreportażu przedstawiającego polskich repatriantów z lat 1921-1924 podążają współcześni pisarze.
Album znaleziony w piwnicy. Teraz zdjęcia można oglądać na plenerowej wystawie [WIDEO]
Fot: materiały Muzeum Wojska
Jedno ze zdjęć przedstawionych w projekcie

Od wczoraj (2.10) na placu Jana Pawła II można oglądać plenerową wystawę "Słowo historii. Fotoeseje". To najistotniejszy element projektu realizowanego przez Muzeum Wojska.



Zdjęcia dokumentujące wędrówkę

Podstawę wystawy stanowi album fotograficzny ze zbiorów Muzeum Wojska. Przedmiot anonimowy, z nieznanym nazwiskiem twórcy, a przede wszystkim bez nazwisk bohaterów uwiecznionych na zdjęciach.

- Wszystko zaczęło się od wizyty pani Ani. Przyszła do nas z reklamówką, w której był album znaleziony w piwnicy. Mnie te zdjęcia zauroczyły - były pełne emocji. Odwołują się do dzisiejszych obrazów osób, które emigrują - wspomina Marcin Koziński z Muzeum Wojska, autor projektu.

Analiza historyczna materiału dowiodła, że znaleziony zbiór zdjęć to swoisty fotoreportaż, dokumentujący wędrówkę grupy polskich repatriantów z ZSRR z lat 1921-1924.

- Zależy nam na dokumentowaniu losu Polaków, którzy w różnym czasie znaleźli się na Syberii. Te zdjęcia niewiele się różnią od zdjęć z lat 40. XX wieku - podkreśla Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska.

Znani pisarze odczytują historie

Zamknięte w kadrze historie spróbowali odczytać zaproszeni do udziału w projekcie pisarze: Ilona Wiśniewska, Piotr Nesterowicz, Wojciech Nowicki, Daniel Odija, Michał Olszewski i Filip Springer. Wybrane przez nich zdjęcia wyznaczyły granice, w jakich się poruszali, ale forma tekstu (esej, reportaż, opowiadanie) pozostała swobodnym wyborem twórców. Z kolei tekst historyczny przygotował prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Jak wiadomo, historię tworzą ludzie. Ten album i wystawa pokazuje ludzi - dodaje wiceprezydent Rafał Rudnicki. - Projekt urzeka formą - z jednej strony mamy zdjęcia, a z drugiej - teksty literackie i to autorów "z górnej półki".

Wystawie towarzyszy film w reżyserii Bartosza Tryzny, katalog w formie reprintu oraz specjalna witryna internetowa projektu. Jest on także otwarty na osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Specjalnie dla zwiedzających niesłyszących i niedosłyszących przygotowane zostały tłumaczenia na język migowy. W nagraniach pomogli Joanna Zembrowska Wojno i Edyta Milewska ze Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym MIG-iem. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z wersji dźwiękowych opowieści w interpretacji Marka Tyszkiewicza. Aktor Teatru Dramatycznego jest także lektorem audiodeskrypcji pokazywanych zdjęć, którą przygotowała Monika Marciniak.

W ramach projektu zaplanowano też warsztaty literackie dla studentów, prowadzone przez Filipa Springera (29.10) oraz spotkanie autorskie z udziałem twórców biorących udział w projekcie (30.10).

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły: Słowo historii. Fotoeseje

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39