Aktywne przejście dla pieszych może powstać przy ul. Mickiewicza

2021.10.12 13:31
Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że przy Wydziale Prawa UwB na ul. Mickiewicza powinno powstać aktywne przejście dla pieszych. W tym celu wystosowali również pismo do komendanta policji dotyczące wytypowania najniebezpieczniejszych białostockich przejść.
Aktywne przejście dla pieszych może powstać przy ul. Mickiewicza
Fot: mat. prasowe

Aktywne przejście dla pieszych

Radni zachęcają do głosowania na projekt budżetu obywatelskiego, który dotyczy utworzenia aktywnego przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza, przed Wydziałem Prawa UwB.

- Projekt dotyczy modernizacji tego przejścia tak, aby było bezpieczne. Ten projekt jest odpowiedzią na interpelację złożoną przeze mnie w 2015 roku, która dotyczyła modernizacji tego przejścia, ponieważ w roku 2015 miał miejsce tutaj wypadek komunikacyjny, została potrącona kobieta. Ponadto były liczne głosy mieszkańców m.in. studentów Wydziału Prawa, żeby to przejście zabezpieczyć - twierdzi Henryk Dębowski, radny miejski, przewodniczący klubu PiS.

Aktywne przejście dla pieszych ma posiadać m.in. czujnik ruchu, oświetlenie led sygnalizujące obecność pieszego na przejściu, białe pasy na czerwonym tle, czy antypoślizgową nawierzchnię skracająca drogę hamowania. Koszt utworzenia takiego inteligentnego przejścia sięga ponad 160 tys. zł.

- Chcemy żeby mieszkańcy, studenci, rodziny z dziećmi, które odwiedzają Park Planty mogły bezpiecznie się do niego przedostać i uniknąć niebezpieczeństw - dodaje radny.

Pismo do komendanta

Radna Katarzyna Ancipiuk poinformowała też, że zostało skierowane pismo do komendanta miejskiego policji, w sprawie wytypowania niebezpiecznych przejść w Białymstoku.

"Od dłuższego czasu w Polsce budowane są tzw. aktywne przejście dla pieszych, które jak wiadomo służą poprawie infrastruktury związanej z ruchem dla pieszych na przejściu, a przez to samego bezpieczeństwa przechodniów. Aktywne przejścia, czy też inaczej nazywane inteligentnymi, powstają często na odcinkach dróg, na których istnieje szczególnie duże zagrożenie dla pieszych" - piszą radni w piśmie do insp. Maciej Wesołowskiego, komendanta Miejskiej Policji w Białymstoku.

- Kwestie aktywnych przejść dla pieszych uważamy za priorytetową dla całego miasta. Z tego powodu wysłaliśmy pismo. Chcielibyśmy, aby te modernizacje przejść dla pieszych znalazły się przyszłorocznym budżecie - twierdzi Henryk Dębowski.

Ostatnie dni głosowania

- Jesteśmy na finiszu głosowana, dlatego zadbajmy o nasze małe ojczyzny, o nasze osiedla i nasze miasto. Mamy duży wpływ na to, jak będzie ono wyglądało. Zostały 3 dni, także zachęcamy wszystkich do głosowania - mówi radny Jacek Chańko. - Warto podkreślić, że gdyby nie Budżet Obywatelski, w mieście wiele rzeczy by nie powstało. Dlatego pełna mobilizacja lokalnych społeczności jest bardzo ważna - dodaje.

Głosować można do 15 października. Papierową kartę można wypełnić w urzędzie przy ul. Słonimskiej 1, przy ul. Branickiego 3/5 oraz w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3. Można to zrobić również internetowo poprzez: kartę do głosowania. Na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego głosować mogą również osoby niepełnoletnie, które mają zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1474 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39