Akrylowe czy wełniane? Jakie dodatki będą lepsze na zimę

2016.01.05 00:00
Panujące na zewnątrz mrozy sprawiają, że robimy wszystko, by było nam ciepło. Nakładamy w tym celu również czapkę, szalik i rękawiczki. Jakie jednak wybrać - wełniane czy szeroko dostępne akrylowe? Przedstawiamy wady i zalety obu materiałów.
Akrylowe czy wełniane? Jakie dodatki będą lepsze na zimę
Fot: pixabay.com

Producenci odzieży i dodatków od wielu lat coraz częściej stosują akryl - jako zamiennik naturalnej wełny. Powodem jest głównie cena - przędza akrylowa jest obecnie 3-4-krotnie tańsza niż wełniana, w przyszłości różnica ta może być jeszcze większa.

Włókna akrylu w procesie produkcji poddaje się tzw. karbikowaniu, co upodabnia je do tych wełnianych, są też miękkie i sprężyste i całkiem dobrze chronią przed chłodem. Nie jest to jednak naturalny materiał, ani tym bardziej wełna. Warto wiedzieć, co przemawia na jego korzyść, a co nie.

Akryl znajdziemy także pod nazwami: anilana, poliakryl, ascaryl, acrilan, orlon czy sztuczny jedwab.

Zalety i wady akrylu

Na korzyść akrylu przemawia to, że jego włókna są na tyle sprężyste, że produkty nie gniotą się. Dodatkowo jest łatwy w pielęgnacji, można prać go w wodzie i w miarę szybko wysycha, jest też odporny na działanie promieni słonecznych. Nie trzeba się również obawiać, że nasze dodatki czy odzież zostaną zaatakowane przez mole, bakterie czy grzyby. Jego dość ważną zaletą jest to, że nie uczula.

Niestety wad tego materiału jest dużo więcej. Produkty z akrylu są często jednosezonowe - w wielu przypadkach już po 2-3 założeniach szalik wygląda na mocno zużyty i zniszczony. Akrylowe włókna są wyjątkowo oporne na ścieranie się, co w konsekwencji prowadzi do zmechacenia garderoby, wyciągnięcia się i skulkowania.

Nieprzyjemne jest również to, że posiada skłonność do ładowania elektrostatycznego, co objawia się strzelaniem iskier przy zdejmowaniu szalika czy rękawiczek oraz elektryzowaniem włosów przy zdejmowaniu czapki. Równie szybko przyciąga także cząsteczki kurzu i brudu.

Komfort noszenia rzeczy z akrylu nie jest wysoki ze względu na to, że nie wchłania wilgoci (powodując szybsze pocenie się) oraz nie jest przewiewny. W przypadku akrylu higroskopijność wynosi zaledwie 1-2%, podczas gdy dla naturalnej wełny - ok. 15%. Dodatkowo w znacznie mniejszym stopniu izoluje ciało przed niską temperaturą i wiatrem. Choć wizualnie może wyglądać na bardzo gruby, w rzeczywistości nie jest tak ciepły.

Warto również zwrócić uwagę na napis, jaki znajdziemy na metce dodatków z akrylu - "keep away from fire". Rzadko zwraca się na to uwagę, ale to sztuczne włókno jest łatwopalne, zapali się już w 2-3 sekundy i będzie się paliło nawet po wyjęciu z ognia, a do tego topiło, kapiąc na skórę. Wełna zachowa się zupełnie odwrotnie.

Wady i zalety wełny

Wełna oznacza sierść owiec. Każda inna będzie miała dopisek, np. wełna wielbłądzia czy kozia. Najbardziej wartościowa pochodzi z owiec zwanych merynosami. Najcenniejsza jest kozia z kóz kaszmirskich, czyli kaszmir. Wełna jest włóknem bardzo pożądanym ze względu na swoje właściwości, ale nie jest jednak pozbawiona wad.

Jej główną zaletą jest przede wszystkim to, że posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu w czapce nie będzie nam zimno nawet podczas największych mrozów (ta o luźniejszym splocie izoluje lepiej niż ta utkana ciasno).

Dodatkowo wykazuje wysoką higroskopijność - jest w stanie wchłonąć nawet do 50% wilgoci. To sprawia, że w wełnianej czapce, nawet po spoceniu, nie będzie wrażenia wilgoci czy dyskomfortu, a dalej będzie nam ciepło.

Warto zwrócić też uwagę na właściwości antystatyczne - na takiej czapce czy szaliku nie osiada kurz czy drobne pyłki. Jej włókna są też sprężyste, przez co nie gniecie się, a także wolno się brudzi, stosunkowo wolno nasiąka wodą. Jest również odporna na wysoką temperaturę (wełniane koce są używane przez strażaków do gaszenia ognia).

Materiał ten nie jest jednak wolny od wad. Wełna się rozciąga i trzeba się z nią obchodzić ostrożnie i o nią dbać - najlepiej czyścić chemicznie, prać w ręku lub nastawiać bardzo delikatny program, nie wyciskać i nie wykręcać, suszyć na płasko.

Pod wpływem tarcia, wysokiej temperatury czy wilgoci nasze czapki czy szaliki mogą spilśnieć, w skutek czego zbiją się i skurczą. Dodatkowo mogą je zaatakować mole.

Włókna wełny wykazują także wrażliwość na działanie promieni słonecznych, mogą także się zmechacić.

Wełna może również uczulić i podrażnić skórę.

I akryl, i wełna mają swoje wady i zalety. Jednak w przypadku tej drugiej - korzyści jest znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę na to, że w sklepach coraz częściej odzież i dodatki z wełny czy z akrylu są w podobnej cenie.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

1742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39