Salę otworzyła firma PHU "Koga". - Klub wyróżnia się ciekawym wystrojem w stylu japońskim. Nie chcieliśmy umieszczać zbyt dużej ilości elementów, by nie stworzyć wrażenia przesytu. Na ścianach można obejrzeć reprodukcje znanych japońskich obrazów - mówi Grzegorz Zawadzki, szef Białostockiego Stowarzyszenia Aikido, posiadacz czarnego pasa. Nowa sala znajduje się na I piętrze przy ul. Reymonta 1a (wjazd przez bramę na końcu ulicy Promiennej).
Wczoraj i dziś
Pierwsza białostocka sekcja - Harcerski Klub Aikido - powstała w 1987 roku. Trzy lata później zmieniła ona nazwę na Białostockie Stowarzyszenie Aikido i wyszło spod opieki ZHP. Treningi zaczęły odbywać się na macie Klubu "Jagiellonia". Kolejne lata przyniosły rozłamy (z klubu wydzieliły się inne), ale i współpracę z sensei Romanem Hoffmannem z warszawskiego Centrum Aikido Aikikai, która trwa do dziś.
Wprawdzie Białystok nie jest potęgą w aikido (w kraju wyróżniają się Warszawa, Poznań i Kraków), ale mamy się czym pochwalić. - W naszym klubie ćwiczy około 30 osób w wieku od około 20 do 40 lat i tzw. "młodsza młodzież", czyli osoby mające około 10 - 15 lat. Na zajęcia przychodzą rodzice ze swymi pociechami, ćwicząc wspólnie w jednej grupie - wyjaśnia Zawadzki. Podkreśla również, że BSA w ubiegłym roku brało udział w obchodach XXX-lecia aikido w Polsce, dając pokaz swoich umiejętności.
Plany klubu są bogate. - Pod koniec października będziemy uczestniczyć w JapanWeek organizowanym w Warszawie z okazji obchodów 50-lecia kontaktów dyplomatycznych Japonii i Polski - mówi Zawadzki. Myśli też o zorganizowaniu kursów samoobrony z krótkimi i praktycznymi technikami obronnymi.
Bez ograniczeń wiekowych i rywalizacji
Grzegorz Zawadzki zachęca wszystkich do uprawiania aikido. - Trening można rozpocząć w każdym wieku, a sprawność fizyczna może być przeciętna, gdyż w aikido nie ma ani zawodów, ani innej formy rywalizacji. Aikido jest bowiem sztuką walki, w której występują jedynie techniki obronne, bez technik ataku.
- Treningi pozytywnie wpływają na symetryczny rozwój sylwetki, co zapobiega rozwojowi wad postawy u dzieci i młodzieży, a u osób dorosłych bólom i zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa - wyjaśnia korzystne aspekty aikido Zawadzki.
Są też inne plusy: ćwiczenia oddechowe pozwalają nauczyć się oddychania przeponą, zwiększają też pojemność płuc, natomiast znajomość technik obronnych wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.
Wszystkie osoby zainteresowane uprawianiem aikido mogą się zgłaszać bezpośrednio do klubu (ul. Reymonta 1a, I piętro), telefonicznie pod numerem 603 780 064 lub przez pocztę elektroniczną gz@piasta.pl.