Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto w poniedziałek (media poinformowały o tej sprawie we wtorek) u padłego dzika znalezionego na terenie gminy Szudziałowo, w powiecie sokólskim w odległości około 1 km od granicy z Białorusią.
W obszarze 5 km od tego miejsca Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce przeprowadza przegląd gospodarstw utrzymujących świnie, spisuje zwierzęta oraz ocenia stan zdrowotny. Wkrótce obszar ten zostanie zwiększony do 10 km. Opracowywane jest także rozporządzenie wyznaczające obszar zapowietrzony i zagrożony. Spowoduje ono m.in. zakazy polowań oraz przemieszczania świń i materiału biologicznego z obszaru objętego rozporządzeniem.
Podjęto współpracę ze służbą graniczną oraz kołami łowieckim w zakresie monitorowania pasa przygranicznego pod kątem zgłaszania padłych dzików do organów Inspekcji Weterynarii. Od 1 stycznia do 14 lutego 2014 r. na terenie województwa podlaskiego pobrano 1064 próbek w kierunku afrykańskiego pomoru świń.
Wg ostatniego rozporządzenia wojewody podlaskiego (z 7 lutego) za teren zagrożony uznano powiaty: augustowski, białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski oraz miasta Białystok i Suwałki. Obowiązuje tam zakaz targów, wystaw czy pokazów świń. Obostrzenia dotyczą również gospodarstw prowadzących hodowlę świń, gdzie nakazano używania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, a także trzymania świń w zamknięciu.
W przypadku dzików, na obszarze zagrożonym jest m.in. obowiązek dostarczenia każdego odstrzelonego zwierzęcia do punktu skupu lub zakładu przetwórstwa dziczyzny, a tusze lub skóry tych zwierząt mogą być stamtąd zabierane dopiero po otrzymaniu negatywnego wyniku badania laboratoryjnego na obecność wirusa ASF.
Cały czas sytuację monitoruje Centrum Zarządzania Kryzysowego, które zwołało zespół zarządzania kryzysowego w tej sprawie. Podlasie czeka w tej chwili na zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii oraz Ministra Rolnictwa.
Afrykański pomór świń to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie jej wirusem, nie stwarza ona zagrożenia dla zdrowia i życia. ASF naraża jednak kraj na ogromne straty finansowe związane głównie z zablokowaniem sprzedaży wieprzowiny.
Więcej:
Afrykański pomór świń - groźny wirus zagraża Podlasiu
ewelina.s@bialystokonline.pl