Dnia 20 listopada 2015 r. do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek od Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie opłat za obowiązkową wymianę prawa jazdy. Zaskarżył on przepis ustawy dotyczący nakładania na kierujących pojazdami obowiązku opłaty w związku z przymusową wymianą dokumentu. A taka następuje w momencie, gdy dane w nim zawarte ulegną zmianie, w tym informacja o adresie zamieszkania kierowcy.
Istnieją jednak sytuacje, w których to nie jest zależne od posiadacza prawa jazdy i jest skutkiem decyzji podjętych przez władze gminy, a związanych ze zmianą nazwy ulicy czy porządkowej numeracji znajdującej się na tej ulicy.
Absurdalny przepis ustawy
W związku z tym ustawa jest absurdalna, ponieważ przepisy ustawy o kierujących pojazdami nakazują pobieranie opłaty za wymianę prawa jazdy bez względu na fakt, czy dane w nim zawarte zostały zmienione przez kierowcę, czy z związku z decyzjami podjętymi niezależnie od niego.
Po stronie Rzecznika Praw Obywatelskich stoi również Prokurator Generalny, który podzielił zarzuty zawarte we wniosku do TK i zgodził się, że zakwestionowany przepis jest pułapką dla osób posiadających prawo jazdy, a takie decyzje nie powinny ponosić konsekwencji finansowych po stronie obywateli, którzy nie mają wpływu na zmianę danych.
blazej.o@bialystokonline.pl