9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Przyłącz się!

2019.09.09 11:24
Światowy Dzień FAS ma zwrócić uwagę na problemy osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym i uświadomić przyszłe matki o szkodliwych skutkach picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnym wpływie na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.
9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Przyłącz się!
Fot: Ciąża bez alkoholu

Każdego roku - 9 września, czyli dziewiątego miesiąca w roku (zestawienie tych cyfr pochodzi o dziewięciu miesięcy ciąży), obchodzony jest Światowy Dzień FAS, zwany także Dniem Świadomości FAS. A czym jest owy FAS? To Alkoholowy Zespół Płodowy - nieuleczalny oraz niegenetyczny zespół chorobowy mogący wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży.

Po raz pierwszy dzień ten obchodzono 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, gdzie o godz. 9.09 rozbrzmiały dzwony w tamtejszym kościele, zachęcając do minuty refleksji. Przy udziale wolontariuszy idea ta zaczęła się rozprzestrzeniać na całym świecie, by w 2004 roku trafić także do Polski.

Czym charakteryzuje się Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)

FASD objawia się przede wszystkim pod postacią: uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń neurologicznych, opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzeń zachowania, niedorozwoju umysłowego, nadpobudliwości psychoruchowej, wad rozwojowych (m.in. serca i stawów).

Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią, zdolnością do rozwiązywania problemów, koordynacją ruchową, zaburzeniami mowy, relacjami z ludźmi i przestrzeganiem norm społecznych.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego występują również prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu; dysmorfie twarzy.

Badania populacyjne szacujące rozpowszechnienie FASD przeprowadzone wśród polskich dzieci w wieku od 7 do 9 lat wskazują na występowanie FASD nie mniej niż w 20 przypadkach na 1000 dzieci.

Kampania "Ciąża bez alkoholu"

Licznie prowadzone analizy jasno wskazują, że wzrasta spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat. Ponadto ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek o konieczności zaprzestania spożywania procentów w okresie ciąży.

Trzeba pamiętać, że alkohol pity w ciąży zaburza rozwój zarodka i płodu. Może uszkodzić mózg i inne narządy dziecka, wpływające na jego dalsze funkcjonowanie emocjonalne, społeczne.

W czasie ciąży nie ma dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla dziecka. Pijąc jakąkolwiek ilość, kobieta naraża swoje maleństwo na nieodwracalne uszkodzenia.

Alkohol zawarty w piwie, winie, wódce czy drinkach jest taki sam i działa tak samo - ma niszczący wpływ na nowo powstające komórki rozwijającego się w łonie dziecka.

Przez 9 miesięcy łożysko chroni maluszka przed różnymi zagrożeniami, jednak cząsteczki alkoholu bez problemu przez nie przechodzą. Po około godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki i powoduje ogromne szkody.

Piwo bezalkoholowe może zawierać do pół procenta objętości alkoholu etylowego.

Także w okresie karmienia piersią używki mogą stanowić nieodwracalne szkody. Udowodniono, że spożyty alkohol przedostaje się do mleka matki.

Podejmij działanie!

Dołącz do społeczności osób promujących ciążę bez alkoholu i rozpowszechniających informację o destrukcyjnym jego wpływie na dziecko rozwijające się w łonie matki. Zamieść na swoim portalu oznaczenie #ciazabezalkoholu. Będzie to widoczny znak przyłączenia się do kampanii oraz do wspólnych obchodów Światowego Dnia FAS.

Jeśli jesteś kobietą w ciąży, wykonaj własne zdjęcie z charakterystycznym ułożeniem rąk w kształcie serca na brzuchu (jest to graficzny symbol towarzyszący kampanii) oraz zamieść je na Facebooku lub Instagramie z tym samym oznaczeniem #ciazabezalkoholu.

Wrzesień jest Miesiącem Świadomości FASD! Niech wspólne działanie przez cały ten czas przyczyni się do wzrostu świadomości i zmiany postaw społecznych oraz będzie wyrazem solidarności z osobami cierpiącymi na Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1825 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39