W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. radzieccy okupanci przeprowadzili pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli Rzeczypospolitej. Wywózki w głównej mierze dotknęły mieszkańców Białostocczyzny. Stąd na Syberię trafili przede wszystkim urzędnicy, policjanci i ziemiaństwo. Pierwsza wywózka w znacznym stopniu dotknęła funkcjonariuszy służby leśnej.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń we wtorek (10.02) o godz. 11.00 prezydent miasta Tadeusz Truskolaski złoży kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej, a o godz. 11.30 pod Pomnikiem Katyńskim na placu Katyńskim.
75. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków do ZSRS zostanie również poświęcone spotkanie w ramach Przystanku Historia IPN. W środę (11.02) prokurator Dariusz Olszewski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku wygłosi prelekcję "Deportacje mieszkańców Białostocczyzny w świetle dokumentów archiwalnych z Republiki Kazachstanu", opierając się o dokumenty pozyskane w czerwcu 2014 r. z Kazachstanu.
Szczegóły nt. spotkania: 75. rocznica masowych deportacji Polaków w głąb ZSRS
W rocznicę wywózki obywateli polskich na Wschód, Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało również wystawę czasową, która pokaże różne aspekty kilkusetletniej historii kontaktów polsko-syberyjskich.
Więcej o wystawie: Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich.
ewelina.s@bialystokonline.pl