74. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię

2014.02.09 00:00
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. na zajętych przez Armię Czerwoną wschodnich terenach Rzeczypospolitej zorganizowano pierwszą z czterech masowych deportacji ludności w głąb ZSRR. Właśnie przypada rocznica tych wydarzeń.
74. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię
Fot: Michał Kardasz
Kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem - grobem Nieznanego Sybiraka

Na Syberię trafili ci, którzy mogli stanowić zagrożenie dla władzy sowieckiej - urzędnicy, policjanci i ziemiaństwo. Pierwsza wywózka w znacznym stopniu dotknęła też funkcjonariuszy służby leśnej.

W latach 1940-41, często matki z dziećmi i osoby starsze, bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy, mieli niespełna godzinę na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Zostawiali dorobek całego życia i w bydlęcych wagonach jechali w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu.

Z około 140 tys. deportowanych Polacy stanowili w 70%, pozostałe 30% to ludność białoruska i ukraińska. Wywózki dotknęły szczególnie mieszkańców Podlasia i okolic.

W poniedziałek (10.01), w 74. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię, marszałek województwa Jarosław Dworzański oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, uczczą pamięć sybiraków. O godz. 10.00 złożą kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na Rondzie Katyńskim, a pół godziny później przed Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele Trójcy Świętej przy ul. Piastowskiej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1021 osób online