Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, nazywany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja obchodzony był pierwszy raz w 1890 r. m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.
Wniosek o ustanowienie 1 maja jako święto pracy w Polsce, z prawem do dnia wolnego, był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 r. Dzień ten stał się świętem państwowym w 1950 r.
Święto szczególnie hucznie obchodzone było w czasach PRL-u, kiedy to władze organizowały masowe pochody pierwszomajowe, upamiętniające ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. W latach 80. nielegalne demonstracje organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność.
Po upadku PRL-u święto to straciło na znaczeniu, mimo to pozostaje świętem państwowym i jest dniem wolnym od pracy. W 2022 r. przypada ono jednak w niedzielę, w związku z czym osoby pracujące na podstawie umów o pracę nie odbiorą wolnego dnia za 1 maja.
W niedzielę, 1 maja obchodzimy również 18. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji, o godz. 9.00 na Rynku Kościuszki, przy pomniku marszałka Piłsudskiego podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Ponadto centrum miasta zostanie przyozdobione flagami europejskimi, a na wyświetlaczach miejskich autobusów pojawi się napis UE to MY.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl