4 dni świętowania
Politechnika Białostocka (PB) w tym roku świętuje 71. urodziny. W związku z panującą nadal pandemią COVID-19 w tym roku obchody odbywają się w zmienionej formule - nie będzie wręczania medali i odznaczeń.
- Święto Politechniki Białostockiej ma przypominać nam przede wszystkim o celach, które przyświecały założycielom naszej uczelni, czyli kształceniu kadr inżynierskich dla regionu. I robimy to od przeszło 70 lat! Jestem przekonana, że kolejne rozdziały historii Politechniki Białostockiej wypełnimy dobrymi wzorcami, pasją i ambitnymi osiągnięciami – powiedziała rektor PB dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk.
Odznaczenia
W 2020 r. aż 49 pracowników PB zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi - Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Długoletnią Służbę. Natomiast dla 20 nauczycieli akademickich przyznano medale Komisji Edukacji Narodowej.
- To ludzie, którzy budują nasz wizerunek i ubogacają naszą społeczność – dodała rektor PB.
W czwartek (3.12) doktorzy oraz doktorzy habilitowani - w sumie 22 osób spotkają się z władzami uczelni, aby złożyć ślubowania oraz odebrać swoje dyplomy. Uroczystość odbędzie się z zachowaniem rygoru sanitarnego.
W poprzednich latach podczas Święta Politechniki Białostockiej nagrody i odznaczenia były wręczane przez wojewodę i kuratora oświaty. W tym roku oficjalne wręczenie odznaczeń odbędzie się w najbliższym możliwym terminie, po zniesieniu ograniczeń w organizacji imprez i zgromadzeń.
Centrum historii
Na terenie PB powstaje uczelniane muzeum, które przybliży historię oraz osiągnięcia największej uczelni technicznej regionu północno-wschodniej Polski.
Z okazji Święta Politechniki Białostockiej przygotowano filmowy spacer po uczelnianym muzeum. Jest to pierwszy raz, gdy zaprezentowano wnętrza Centrum Historii, które powstało w dawnej sali Senatu na terenie Wydziału Mechanicznego.
- Mam nadzieję, że podwoje uczelnianego muzeum otworzymy wiosną przyszłego roku i wówczas będzie można zwiedzić całość ekspozycji – podkreśla dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Centrum Historii PB.
W ekspozycji znajdzie się szereg urządzeń, którymi posługiwali się inżynierowie na przestrzeni ostatnich 70 lat. Będą również pamiątki związane ze współczesną historią uczelni np. łazik marsjański. Film dostępny jest na stronie PB.
71 lat temu
Senat PB ustawił Święto Politechniki Białostockiej 1 grudnia 1949 r. Wówczas dawne Ministerstwo Oświaty wydało zgodę na utworzenie Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. Był to pierwszy oficjalny dokument, na podstawie którego studenci mogli kształcić się na inżynierów.
Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska po roku funkcjonowania została upaństwowiona, więc straciła człon "Prywatna". W 1964 r. nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Wyższą Szkołę Inżynierską. Było to spowodowane uzyskaniem uprawnień do prowadzenia studiów dziennych.
10 lat później, w 1974 r. uczelnia zyskała rangę akademicką i od tej pory funkcjonuje pod nazwą Politechnika Białostocka. Obecnie w PB pracuje 640 nauczycieli, którzy kształcą ponad 7 tys. studentów.
Zobacz wystąpienie Rektor Politechniki Białostockiej:
malwina.witkowska@bialystokonline.pl