17 stycznia 1945 r. w KL Auschwitz odbył się w ostatni apel generalny. Po nim rozpoczęto ostateczną ewakuację obozu. W tzw. marszach śmierci więźniowie byli kierowani w głąb Rzeszy. Niemcom udało się ewakuować i wykorzystać dla potrzeb gospodarki wojennej jako niewolniczą siłę roboczą około 100 tys. osób.
Od 18 do 27 stycznia hitlerowcy masowo palili obozowe akta, wysadzali krematoria i magazyny. Obóz, w części opuszczony przez esesmanów, wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. W obozie macierzystym Auschwitz I oraz w Auschwitz II-Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Ci, którzy nie byli w stanie udać się do swoich domów, otrzymali pomoc w utworzonych na terenie obozu prowizorycznych szpitalach.
Wg historyków, w Auschwitz zginęło około 1,1 mln osób, w tym 960 tys. stanowili Żydzi (w zdecydowanej większości z Polski i z Węgier), 75 tys. Polacy, a 50 tys. osoby innych narodowości.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau na całym świecie stał się symbolem nieludzkich zbrodni popełnianych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Dzień jego wyzwolenia - 27 stycznia - w 2005 r. ONZ ogłosiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą miały miejsce we wtorek po południu przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II–Birkenau. Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli koronowane głowy, prezydenci oraz przedstawiciele kilkudziesięciu krajów.
W Białymstoku, w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Centrum Ludwika Zamenhofa i Instytut Pamięci Narodowej organizują otwarte spotkanie z autorami reportażu "Ostatni świadek". Jego bohaterem jest Samuel Willenberg, który opowiada o swoim życiu, pobycie w obozie koncentracyjnym, ucieczce i powojennych losach.
Spotkanie odbędzie się w CLZ o godz. 18.00
Więcej:
Ostatni świadek - reportaż radiowy
ewelina.s@bialystokonline.pl