Główne uroczystości organizowane są dziś o godz. 12 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma. Wcześniej - o godz. 11 kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej, a godz. 11.30 zapalone znicze w miejscu bramy wjazdowej do getta - róg ulic Malmeda i Białówny. W południe w mieście zawyją syreny - prezydent miasta apeluje o uczczenie minutą ciszy pamięci o wydarzeniach 1943 roku. Ponadto Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael zwraca się z prośbą do mieszkańców o umieszczenie o godz. 20.00 zapalonych świec w naszych oknach.
Z okazji rocznicy nie zabraknie wydarzeń kulturalnych; koncertów, wystaw, spotkań. Specjalny dwudniowy program przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska. Dziś wernisaż wystawy "...Rękopisy tu grzebie i sieje..." Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (godz. 17). Później dwa koncerty: III Symfonia "Kaddish" Leonarda Bernsteina (godz. 19) i zespołu Shofar w składzie Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti tradycyjne melodie żydowskie odważnie połączą z free jazzem (godz. 20.30). Natomiast w sobotę w godz. 16-19 będzie można obejrzeć filmy Tomasza Wiśniewskiego.
W obchody włączają się też inne placówki. Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaplanowało wykład "Pieśni getta" i koncert pieśni żydowskich z lat 1939-45 (16.08, godz. 18 i 19). Galeria im. Sleńdzińskich i Muzeum Wojska zapraszają na promocję książki "Kres świata białostockich Żydów” (17.08, godz. 18 w muzeum), a Białostocki Ośrodek Kultury - na koncert Leny Piękniewskiej "Kołysanki na wieczny sen" (Rynek Kościuszki, godz. 20).
Program: Obchody 70. rocznicy powstania w getcie białostockim w OiFP
anna.d@bialystokonline.pl