70. rocznica Obławy Augustowskiej

2015.07.18 00:00
W sobotę i niedzielę (18-19.07) w całym regionie będą odbywały się wydarzenia związane z upamiętnieniem 70. rocznicy Obławy Augustowskiej.
70. rocznica Obławy Augustowskiej
Fot: IPN

W sobotę o godz. 18.00 w bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar Obławy. Z kolei na Rynku Króla Zygmunta Augusta w Augustowie białostocki IPN otworzy wystawę "Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945". Tego samego dnia o godz. 20.00 na wzgórzu w Gibach rozpocznie się wieczornica harcerska, przygotowana przez harcerzy. O godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski, po którym gawędę historyczną o Obławie wygłosi Jarosław Wasilewski z OBEP IPN w Białymstoku. Kolejnym punktem programu będzie zapalenie zniczy upamiętniających wszystkie ofiary Obławy. Ostatnim punktem obchodów będzie koncert Grzegorza Kucharzewskiego.

W niedzielę o godz. 12.00, w Gibach przy Krzyżu – pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej rozpoczną się główne uroczystości w 70. rocznicę największej zbrodni sowieckiej popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Po mszy św. odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP. W skład Komitetu Honorowego weszli Prezes IPN, Marszałek Województwa Podlaskiego, Biskup Ełcki oraz Wojewoda Podlaski.

Ponadto w niedzielę w całym kraju odbywać się będą przeglądy filmów o Obławie, m.in. w Warszawie, Radomiu, Szczecinie, Poznaniu i innych miastach. Obejrzymy je również w Białymstoku na "Przystanku Historia" IPN (ul. Warszawska 48) o godz. 10.30 oraz w Augustowie o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9). Wstęp wolny.

Na ulicach Białegostoku, Augustowa, Łomży i Suwałk, a także w autobusach PKS pojawią się plakaty o treści dotyczącej poszukiwań Ofiar Obławy Augustowskiej. Na plakatach znajdą się zdjęcia 19-letniej Heleny Aldony Wnukowskiej, 20-letniej Zyty Kucharzewskiej oraz 27-letniego Bronisława i 22-letniego Waleriana Myszczyńskich. Plakaty w języku rosyjskim i angielskim będą rozpowszechniane także w Internecie.

W lipcu 1945 r., oddziały Armii Czerwonej, NKWD, ludowego Wojska Polskiego i bezpieki rozpoczęły na Suwalszczyźnie Obławę Augustowską, która miała na celu wyeliminowanie zbrojnego podziemia niepodległościowego. Bez wieści zaginęło w niej około 600 osób.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1809 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39