600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem w Białymstoku [video]

2010.07.09 00:00
W sobotę (10.07) rozpocznie się w naszym mieście podlaska część obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. W najbliższych dniach czekają nas naprawdę wielkie i naprawdę widowiskowe imprezy jakich jeszcze tutaj nie było. Wszystko zrobione w pełni profesjonalnie i z ogromnym rozmachem.
600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem w Białymstoku [video]
Spoty reklamowe obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem stworzył Tomek Bagiński

Rocznica Bitwy pod Grunwaldem na Podlasiu? - w pełni uzasadniona
Imprezy towarzyszące tej okrągłej rocznicy organizują Kraków, Malbork, Olsztyn, Sulejów, Czerwińsk, Wolbórz, Elbląg i Gdańsk. Co w tym gronie robi Białystok? Historycy nie mają wątpliwości, że znaleźliśmy się tu słusznie - to na terenie naszego województwa zebrała się litewsko-ruska część blisko 50-tysięcznej armii Władysława Jagiełły.

Łyk historii
Do wielkiej wojny z Krzyżakami przygotowywano się już w listopadzie 1409 r. Wtedy ustalono, że wojska uderzą na Malbork, stolicę państwa zakonnego. Przed wyprawą wojacy spotkają się w Czerwińsku nad Wisłą.

Wojska litewsko-ruskie wielkiego księcia Witolda (brata Władysława Jagiełły, który dowodził wyprawą) ze względu na odległość dzielącą je od Czerwińska musiały się zebrać wcześniej. Oddziały z Litwy i Żmudzi przeszły Niemen pod Grodnem i skręciły na zachód, wynurzając się z borów na lewym brzegu Narwi na kilka dni przed 14 czerwca. Tutaj połączyły się z wojskami ruskimi i posiłkami tatarskimi. Po kilku dniach odpoczynku i dołączeniu oddziałów ze wschodnich części Wielkiego Księstwa, wojska litewsko-ruskie ruszyły do Czerwińska. Stąd 30 czerwca Jagiełło ruszył na Krzyżaków, z którymi spotkał się 15 lipca na polach Grunwaldu.

Właśnie te przygotowania do 600. rocznicy jednej z największych bitew średniowiecznej Europy - koncentracja wojsk Wielkiego Księcia Litewskiego nad Narwią - będziemy z wielką pompą wspominać w Białymstoku.

Na Rynku Kościuszki zbiorą się setki rycerzy
W sobotę (10.07) na Rynku Kościuszki o godz. 18 rozpoczną się obchody. Główną atrakcją będzie przemarsz wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego od Katedry pod Ratusz. W koncentracji weźmie udział 25 drużyn rycerskich z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji - w sumie 200 zbrojnych - a na ich czele stanie, wcielając się w rolę Witolda, marszałek województwa, Jarosława Dworzański. Potem czeka nas widowiskowy pokaz walk rycerskich, który zaprezentuje Stowarzyszenie "Rycerze Wielkiego Księstwa" (Białoruś), taneczny performance Bractwa Zamku w Trokach "Posłańcy Średniowiecza" (Litwa) i koncerty zespołów muzyki dawnej z Polski i Białorusi.

Jarmark średniowieczny
W niedzielę (11.07) między godz. 11 a 20 koniecznie trzeba wybrać się do Białostockiego Muzeum Wsi pod Osowiczami gdzie będzie trwał jarmark średniowieczny. Tam odbędzie się prezentacja starych rzemiosł i sztuk w wykonaniu pracowników Muzeum Historycznego w Trokach oraz pokaz pradawnej kuchni litewskiej i średniowiecznej sztuki kulinarnej. Zobaczyć będzie można też średniowieczne kowalstwo, bednarstwo, farbiarstwo, powroźnictwo, szewstwo, kaletnictwo, techniki jubilerskie i wyroby ze złota, mosiądzu, brązu i srebra; pokaz szycia tradycyjnych i najstarszych strojów, a także ozdób oraz akcesoriów z skóry.

Turnieje i walki
W południe rozpoczną się turnieje rycerskie i łucznicze. O godz. 16, następne po przemarszu, najbardziej widowiskowe wydarzenie obchodów - rekonstrukcja bitwy z czasów wojny z Zakonem Krzyżackim - szturmu Friedricha von Wallenrode na Brześć gdzie przebywał Witold.

Namalować matejkowską "Bitwę" na nowo
W trakcie jarmarku zostanie zaprezentowane pokłosie akcji artystycznej "Grunwald 2010" czyli obraz, który powstaje przy współudziale młodzieży szkół plastycznych z Supraśla, Wilna i Mińska. Nawiązując do dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" i tekstów źródłowych trzech narodów młodzi ludzie pokażą swój stosunek do historii oraz malarstwa i jego roli w świecie współczesnym.

Listy dostarczy Poczta Rycerska Konna
W tym czasie białostoczanie będą mogli nadać kartkę... Pocztą Rycerską Konną. Po przemieszczeniu przesyłek na trasie Urząd Pocztowy Białystok 1 - Stoisko Pocztowe w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach - Urząd Pocztowy Białystok 1, zostaną oznaczone stemplem "Przewieziono na trasie Białystok - Osowicze. Poczta Rycerska Konna" i doręczone adresatom.

Imprezy organizują Marszałek Województwa Podlaskiego i Muzeum Podlaskie przy współpracy wielu polskich, litewskich i białoruskich instytucji, w tym ministrów kultury tych trzech krajów.




E.S.

Polecamy lokal
1701 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39