Unijny program Interreg V-A Litwa-Polska ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego i jakości życia mieszkańców pogranicza. W sumie do wykorzystania jest w nim 53,1 mln euro. Do tego przewidziano 9,3 mln euro pieniędzy ze środków publicznych, co oznacza, że wartość projektów sięgnie 62,4 mln euro.
Pieniądze będą mogły być przeznaczone na 4 podstawowe działania. W sumie 20 mln euro przewidziano na zachowanie i ochronę środowiska naturalnego, w tym m.in. tworzenie tras turystycznych czy ochronę dziedzictwa kulturowego.
14,4 mln euro przeznaczono na promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników. Można tu np. tworzyć programy studiów dopasowane do potrzeb rynku pracy lub organizować szkolenia dla bezrobotnych, młodzieży i osób chcących przekwalifikować się.
9,6 mln euro pójdzie na walkę z wykluczeniem społecznym, ubóstwem i dyskryminacją. Przyczynić się do tego mogą inwestycje w infrastrukturę socjalną i zdrowotną czy integrujące zajęcia sportowe. Ponadto 14,4 mln euro przewidziano na wzmacnianie zdolności instytucji publicznych i sprawności administracji publicznej.
Co istotne, z pieniędzy tych w największym stopniu ma szansę skorzystać województwo podlaskie. Chodzi o podregiony sąsiadujące z Litwą: białostocki (powiaty białostocki, sokólski i miasto Białystok) oraz suwalski (powiaty augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, suwalski i miasto Suwałki). Oprócz tego program skierowany jest do powiatów: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego z województwa warmińsko-mazurskiego. Ze strony litewskiej ze wsparcia może skorzystać 5 obwodów: mariampolski, olicki, tauroski, kowieński i wileński (z wyłączeniem Wilna).
- To program wymagający, potrzebni są partnerzy z Litwy - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Dlatego w regionie będą organizowane szkolenia. Jak zapewniał marszałek, będzie ich tyle, ilu będzie chętnych. Na razie przewidziano dwa. Pierwsze odbędzie się w najbliższy poniedziałek (25.04) w Augustowie, kolejne, w przyszły czwartek (28.04) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Zgłoszenia na szkolenia są przyjmowane na www.lietuva-polska.eu.
Jak informował Maciej Żywno, programem kieruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy, nieco mniejszą rolę mają polskie Ministerstwo Rozwoju, urzędy marszałkowskie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a także stowarzyszenie "Euroregion Niemen".
Przewidziano, że z pieniędzy z Interreg V-A Litwa-Polska skorzystają władze krajowe i samorządy, organizacje pozarządowe, ale też takie jednostki jak szkoły, szpitale, parki narodowe organizacje wsparcia biznesu i dostawcy usług publicznych. Najważniejsze, by każdy z projektów był realizowany i na Litwie, i w Polsce. Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania potrwa do 9 czerwca.
ewelina.s@bialystokonline.pl