Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w Podlaskiem rodziny zastępcze, opiekunowie w rodzinnych domach dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego złożyli 962 wnioski o dodatek 500 zł. Jednocześnie jest to najmniejsza ilość podań w porównaniu z innymi województwami.
Dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia umieszczone w pieczy zastępczej.
W ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzono dwa świadczenia: dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w tej placówce.
Dodatek wychowawczy należy się na każde dziecko znajdujące się w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka. Kryterium dochodowe nie ma znaczenia. Jest on udzielany na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka.
W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, dopłata w wysokości świadczenia wychowawczego, na każdego podopiecznego będącego w tej jednostce, przysługuje do zryczałtowanej kwoty środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie dziecka. Warunkiem jest złożenie wniosku przez dyrektora obiektu.
Jeżeli wniosek zostanie złożony do 1 lipca, wówczas dodatek będzie wypłacony z wyrównaniem od kwietnia. Jeśli podanie wpłynie po 1 lipca, to wtedy pieniądze przekazywane będą od miesiąca, w którym złożony był wniosek.
W całej Polsce, do końca maja, złożono prawie 46 tys. wniosków o dodatki, najwięcej na Śląsku (prawie 6,7 tys.), Dolnym Śląsku (ponad 4,7 tys.) i Mazowszu (ponad 4,6 tys.).
dorota.marianska@bialystokonline.pl