50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jaką pomoc można tu otrzymać?

2024.09.22 09:56
19 września odbyła się uroczystość 50-lecia Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 2. Z tej okazji podsumowano działalność placówki, która bez wątpienia jest ważnym miejscem na mapie Białegostoku.
50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jaką pomoc można tu otrzymać?
Fot: UM Białystok

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 istnieje od 1974 roku. Prowadzona tu jest działalność diagnostyczna, terapeutyczna, profilaktyczna, wychowawcza, interwencyjna, doradcza i edukacyjna skierowana do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Pracują tu specjaliści, którzy wykonują także diagnozy dzieci, niezbędne do dalszego kształcenia, doradzają także w zakresie wyboru zawodu. 

Podczas jubileuszu, który zorganizowano w Uniwersytecie w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20, podsumowano pięćdziesiąt lat działalności placówki. 

– Biorąc pod uwagę natężenie w ostatnich latach czynników zaburzających poczucie bezpieczeństwa, stabilności środowiska, w którym żyją i uczą się młodzi ludzie, uważam, że zadbanie o ich zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, jest bardzo ważne. Konieczne jest wysłuchanie ich wątpliwości, lęków i potrzeb – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że w Białymstoku mamy takie miejsce, jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.   

W poradni znajduje się łącznie 20 gabinetów (8 należy do psychologów, 7 - pedagogów, 4 - logopedy i sala zajęć grupowych). Co roku opiekę tu znajduje około 3 tys. dzieci. Organizowanych jest tu również dużo ciekawych zajęć, jak np. Trening Umiejętności Społecznych, Akademia Mocy, Mediacje Rówieśnicze czy Czytanie Harmonijne. Poradnia nie zapomina także o rodzicach, im również organizowane są zajęcia np. dotyczące pracy nad komunikacją z dzieckiem. 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna współpracuje z uczelniami wyższymi i innymi placówkami, których celem jest pomoc dzieciom, należą do nich:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Białymstoku w ramach realizacji projektu grantowego ORE "Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą",
- uczelnie wyższe – Uniwersytet w Białymstoku i Niepubliczna Wyższa Szkoła Pedagogiczna (praktyki logopedyczne, praktyki studenckie), Uniwersytet Medyczny (konsultacje z lekarzami dotyczące opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi),
- podmioty niosące pomoc dziecku i rodzinie, np. ETAP, Poradnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży "Eureka", MOKiT, Monar, Centrum Pomocy Dzieciom przy Stowarzyszeniu Klanza.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39