40. edycja Festiwalu Muzyki Cerkiewnej we wrześniu w Białymstoku

2021.07.13 14:58
W tym roku przypada jubileuszowa, 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Odbędzie się ona w dniach 21-26 września w Białymstoku.
40. edycja Festiwalu Muzyki Cerkiewnej we wrześniu w Białymstoku
Fot: Anna Kulikowska
Organizatorzy Festiwalu podczas konferencji

- Największą zasługą Festiwalu jest to, że na początku lat 80-tych, w latach panowania ateizmu, ideologii komunistycznej, odważył się uchylić wrota do skarbnicy, w której od dziesięcioleci ukrywano dorobek muzyki cerkiewnej – powiedział prof. Romuald Twardowski, współczesny kompozytor, przewodniczący Jury festiwalu.

Festiwal Muzyki Cerkiewnej jest największym i najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem w tej dziedzinie. Co roku gości chóry muzyki cerkiewnej z całego świata. Prezentuje on muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, z uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Przez cała historię trwania Festiwalu prezentowały się chóry z 41 państw, nawet z Australii, Egiptu, Ghany, Indii, Iranu, Kenii czy Korei. Wydarzenie to jest wyjątkowym zjawiskiem, a za szczególne propagowanie różnorodności we wrześniu 2019 r. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" uhonorowała Festiwal tytułem Promotora Polski.

- Z pierwotnie skromnych "Dni" Festiwal stał się w ciągu 40 lat jedną z największych i najpoważniejszych imprez tego rodzaju w Europie. Uczestniczą w nim ludzie różnych wyznań, różnych krajów i kontynentów. Jednoczy ich miłość i ukochanie piękna ukrytego w muzyce wysławiającej Najwyższego Stwórcę – dodaje Twardowski.

Co ciekawe, podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, są chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.

W przesłuchaniach chóry zaprezentują się w następujących kategoriach: chóry amatorskie - parafialne, świeckie, dziecięco-młodzieżowe oraz chóry uczelni muzycznych, a także chóry zawodowe.

- Mamy nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, wówczas plany pokrzyżowała nam pandemia. Po raz pierwszy wtedy zorganizowaliśmy festiwal we wrześniu, zawsze odbywał się w maju. Teraz powtarzamy ten termin. Wersja online Festiwalu nie wchodzi w grę, to tak jakby wyścig pokoju każdy kolarz rozgrywał na własnej trasie – zapowiedzieli organizatorzy.

Do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu zostały zakwalifikowane i zaproszone 32 chóry z 18 krajów Europy, Azji i Afryki. Zwieńczeniem trwającego pięć dni wydarzenia będzie koncert galowy podczas którego, oprócz laureatów przesłuchań, wystąpi chór, który w 1982 r. zakończył I edycję Festiwalu.

- Tym chórem będzie Zespół Muzyki Cerkiewnej ks. Jerzego Szurbaka, który na moją prośbę do udziału w tegorocznym Festiwalu reaktywował swoją działalność przy Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie – powiedział dyrektor Festiwalu Mikołaj Buszko.

Na koncert inauguracyjny obowiązują bezpłatne wejściówki, przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, na koncert galowy wstęp płatny.

PROGRAM FESTIWALU

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1654 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39