4 tys. chętnych na studia w Politechnice Białostockiej. Podsumowanie rekrutacji

2023.07.12 18:00
Rekrutacja na studia stacjonarne I i II stopnia w Politechnice Białostockiej na rok akademicki 2023/2024 zakończyła się z dużym zainteresowaniem. Ogółem zarejestrowało się 4 204 kandydatów, którzy ubiegali się o miejsca na 29 kierunkach studiów I stopnia oraz 3 kierunkach studiów II stopnia.
4 tys. chętnych na studia w Politechnice Białostockiej. Podsumowanie rekrutacji
Fot: Maciej Giedrojć Juraha
Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej

Największą popularnością na studiach I stopnia cieszą się kierunki: informatyka, budownictwo i logistyka. Dodatkowo, nowe kierunki, takie jak zarządzanie finansami i rachunkowość oraz cyfryzacja przemysłu, również przyciągnęły znaczną liczbę kandydatów. Na zarządzanie finansami i rachunkowość zdecydowało się 232 osób, a na cyfryzację przemysłu – 75 osób.

Najpopularniejszym kierunkiem na studiach I stopnia okazała się informatyka, na którą złożyło swoje zgłoszenie 614 kandydatów, mimo że dostępne było 210 miejsc. Informatyka była również kierunkiem z największą liczbą miejsc na Politechnice Białostockiej.

Drugim najbardziej przyciągającym kierunkiem okazało się budownictwo. Zapisało się na nie 317 kandydatów na 180 dostępnych miejsc. Trzecim kierunkiem na podium jest logistyka, która na 150 miejsc zainteresowała 289 kandydatów. Nowy kierunek, czyli zarządzanie finansami i rachunkowość wybrało 232 kandydatów na 50 dostępnych miejsc.

Na kierunkach prowadzonych na Wydziale Architektury konkurencja także była duża, a kandydaci musieli przejść egzamin wstępny z rysunku. Średnio przypadało 2 kandydatów na miejsce na architekturze, 3,6 na grafice oraz 2,5 na architekturze wnętrz.

W rekrutacji na studia II stopnia zainteresowanie było mniejsze. Na trzy oferowane kierunki zapisało się 81 kandydatów na 105 miejsc.

Osoby, które zostały zakwalifikowane na studia, mają trzy dni (13-15 lipca) na dostarczenie kompletu dokumentów do odpowiedniej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w celu potwierdzenia chęci podjęcia studiów. Niedostarczenie dokumentów w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację ze studiów.

Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani w pierwszej turze, mają jeszcze szansę na przyjęcie na studia. Kolejne listy zakwalifikowanych kandydatów będą ogłaszane 18 i 24 lipca. Politechnika Białostocka planuje również przeprowadzenie rekrutacji uzupełniającej na I i II stopień, jeśli będą wolne miejsca na poszczególnych kierunkach.

Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani na studia, muszą uiścić opłatę w wysokości 22 zł tytułem "Opłata za legitymację" na ten sam numer konta, na który wpłacali opłatę rekrutacyjną.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu rekrutacji i kontaktów z Wydziałowymi Komisjami Rekrutacyjnymi można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Białostockiej.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1757 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39