35 godzin pracy w urzędzie tygodniowo zamiast 40. To druga taka decyzja w kraju

2024.08.12 11:34
Od 1 września urzędnicy z Włocławka będą pracowali 35 godzin tygodniowo, a nie 40. To kolejne miasto, które zdecydowały się na ten krok, od lipca takie testy są prowadzone w Lesznie. W Polsce jedna firma planuje za kilka miesięcy wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Wizja dodatkowego dnia wolnego staje się więc coraz bardziej realna. Czy z czasem można się takich zmian spodziewać też w Białymstoku? Tego nie wiadomo.
35 godzin pracy  w urzędzie tygodniowo zamiast 40. To druga taka decyzja w kraju
Fot: pixabay.com

Prezydent Włocławka postanowił skrócić godziny pracy urzędników. Od września będą wykonywać swoje obowiązki przez 35 godzin tygodniowo. Przy tym godziny przyjęć petentów mają zostać bez zmian.

- Założenie jest takie, żeby nie skrócić godzin przyjmowania interesantów, żeby mieszkańcy mieli dostęp do urzędu w niezgorszej formie, niż jest dziś. O szczegółach będziemy jeszcze informować, tym bardziej że tak to sobie założyliśmy z naszymi partnerami, z którymi to będziemy chcieli wdrożyć - zapowiedział prezydent Włocławka w wywiadzie udzielonemu portalowi włocławek.naszemiasto.pl. 

Coraz więcej miast oraz prywatnych przedsiębiorców rozważa wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy lub skrócenie godzin wykonywania swoich obowiązków. Zwolenniczką wprowadzania takich zmian jest ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która jakiś czas temu oświadczyła, że wystąpiono "do Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych z prośbą o wskazanie kosztów ekonomicznych i gospodarczych skrócenia tygodnia pracy do 4 dni.  Przyznała również, że obecnie analizowane jest też to, czy :skrócenie czasu pracy, a tym samym wydłużenie okresów nieprzerwanego odpoczynku pracownika, wpłynęłoby na efektywność świadczonej przez niego pracy".

Pomysł czterodniowego dnia pracy staje się coraz bardziej realny. Wiele firm za granicą już wprowadziło takie testy, by sprawdzić, jak będzie wyglądać efektywność pracowników, którzy będą mieć więcej wolnego. W wielu przypadkach miało to pozytywnie wpłynąć na produktywność i zadowolenie całej załogi. W Polsce wielu przedsiębiorców dość sceptycznie postrzega ten pomysł. 

– Przedsiębiorcy mają poważne zastrzeżenia co do trybu konsultacji tak rewolucyjnych dla gospodarki pomysłów. Nie odżegnujemy się od tezy, że zmiany są konieczne. Przede wszystkim konieczny jest tutaj dialog z przedsiębiorcami. Nie chcemy powrotu do znanych nam, niezbyt pozytywnych zwyczajów, że najpierw mówi się, że zmiana będzie, a potem dopiero deklaruje ewentualne konsultacje – mówi w rozmowie z infor.pl Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

826 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39