Od piątku (1.07) można składać wnioski o świadczenie w ramach programu "Dobry Start" i dostać pieniądze na wyprawkę szkoloną. Od ubiegłego roku przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku w Podlaskiem pieniądze na artykuły szkolne itp. dostało 127 tys. uczniów, w całej Polsce było ich 4,4 mln.
- Zaczęły się wakacje. Dla dzieci to czas odpoczynku, ale rodzice już planują wydatki na kolejny rok szkolny. "300 plus" może im w tym pomóc. Podobnie jak w ubiegłych latach, na każde uczące się dziecko do 20. roku życia lub dla ucznia do 24. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje 300 zł – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
300 zł na wyprawkę szkolną przyznaje się raz do roku bez względu na dochodu rodziców. Świadczenie przysługuje uczniom uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i innych placówek edukacyjnych. Pieniądze nie są przyznawane dzieciom chodzącym do przedszkoli, zerówek oraz studentom. Warto wiedzieć, że jeśli uczeń jest pełnoletni, to może wniosek w programie "Dobry Start" złożyć sam na siebie.
Wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
- Na PUE ZUS znajduje się specjalny kreator wniosków o świadczenia z "Dobrego Startu". Poprowadzi on użytkownika przez cały proces krok po kroku. To pozwoli uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który przekazane zostanie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku - wyjaśniona rzeczniczka.
Informacje o świadczeniu będą przekazywane w formie elektronicznej, można je będzie znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS (także w sytuacji, gdy wniosek będzie złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia). Na PUE ZUS znajdziemy również całą korespondencję z ZUS w sprawie wniosku oraz ewentualne wezwanie do uzupełniania dokumentu czy załączników.
justyna.f@bialystokonline.pl