W naszym regionie w pierwszym kwartale ubiegłego roku podlascy inspektorzy przeprowadzili 476 kontroli. Rok później w tym samym czasie ich ilość spadła do 275. Oznacza to zmniejszenie liczby przeprowadzonych kontroli podatkowych o 201, tj. o 42,23%.
- Kontrole podatkowe dotyczą najczęściej podatku od towarów i usług (VAT) i weryfikują zasadność zwrotów VAT deklarowanych przez podatników. Drugi najczęstszy obszar to podatek dochodowy od osób fizycznych, gdzie badana jest prawidłowość wykazywania przychodów i zasadność korzystania z ulg – wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku.
Inspekcje najczęściej dotyczą przedsiębiorców indywidualnych. Łączna wysokość podatków, które nie zostały zapłacone w naszym regionie, wynosi 226 mln zł. Najczęstszą konsekwencją ponoszoną przez osoby nieregulujące należności jest zapłata odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz grzywien i kar wymierzanych w ramach postępowań karnych skarbowych.
- Tego rodzaju nieuczciwe praktyki oznaczają dla społeczeństwa mniejsze wpływy podatkowe do budżetu państwa, czyli wpływa mniej środków na tzw. wydatki publiczne, np. na publiczną służbę zdrowia, edukację publiczną, bezpieczeństwo publiczne, pomoc społeczną, a w grupie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą powodują one nierówność konkurencji w obrocie gospodarczym – mówi Hancewicz.
Ogólnie w całym kraju w pierwszym półroczu 2016 r. urzędy skarbowe przeprowadziły 17,1 tys. kontroli podatkowych. To dużo mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy takich kontroli było 25,5 tys.
dorota.marianska@bialystokonline.pl