Minionej doby (23.04) próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 61 cudzoziemców, m.in. obywateli Gwinei i Kamerunu. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach, jeden obywatel Konga przeprawił się przez rzekę graniczną Świsłocz.
Tego dnia za pomocnictwo zatrzymano 4 kurierów, którzy przewozili łącznie 13 osób, wśród których byli Irańczycy i Etiopczycy. Jeden pomocnik - obywatel Kirgistanu wpadł na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki SG w Narewce, a trójka pozostałych (Niemiec i dwóch Gruzinów) na odcinku pod ochroną pograniczników z Białowieży.
W sobotę (22.04) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć aż 114 osób, wśród których byli obywatele m.in. Erytrei i Egiptu. 67 cudzoziemców na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Ponadto na odcinku pod ochroną białowieskich pograniczników, grupa 20 agresywnych migrantów rzucała w patrole polskich służb kamieniami.
- W sobotę rano w rejonie składnicy drewna patrol z Placówki SG w Narewce zauważył leżącą osobę. Jak się okazało była to młoda kobieta, która nielegalnie przekroczyła granicę naszego państwa. Leżała w odległości około 200 metrów od linii granicy państwowej. Była wycieńczona, miała słabo wyczuwalne tętno. Natychmiast wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyły na miejsce lekarz zdecydował o przewiezieniu cudzoziemki do szpitala w Hajnówce - poinformowała rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.
Ponadto na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki SG w Białowieży za pomocnictwo zatrzymano 4 osoby, wśród których było dwóch obywateli Gruzji, obywatel Łotwy i obywatel Ukrainy.
W piątek (21.04) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 77 cudzoziemców, m.in. obywateli Algierii i Somalii.
Za pomocnictwo zatrzymano aż 7 osób. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki SG w Narewce wpadł Ukrainiec, a na odcinku pod ochroną białowieskich pograniczników zatrzymano 3 Polaków, Ukraińca, Gruzina i obywatela Uzbekistanu. Kurierzy łącznie przewozili 21 cudzoziemców m.in. obywateli Indii i Egiptu.
Zatrzymanym kurierom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do lat 8. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.
Od początku bieżącego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 227 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl