Zakończyło się posiedzenie komitetu monitorującego Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Zadecydowano na nim na jakie projekty realizowane wspólnie ze wschodnimi sąsiadami Polski zostaną wydane pieniądze.
- Decyzje tego komitetu to sukces dla województwa podlaskiego i naszego wschodniego sąsiada - w środę (1.08) podsumował członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski.
W ramach działań wpływających na poprawę życia mieszkańców Hajnówka oraz Kamieniec na Białorusi zbudują i zmodernizują oczyszczalnie ścieków, na czym skorzysta kilka tysięcy rodzin. Czeremcha i białoruskie Wysokie stworzą 21,5 km sieci kanalizacyjnej. Łącznie do Podlaskiego trafi na te zadania prawie 4 mln euro. Zapewne taką samą kwotę otrzyma euroregion Puszcza Białowieska na ochronę ludności w czasie klęsk żywiołowych (do województwa podlaskiego zostanie zakupionych 18 nowych pojazdów ratowniczych).
W ramach współpracy transgranicznej w sferze społecznej do szpitali w Suwałkach (na modernizację), Choroszczy (utworzenie nowego oddziału po leczeniu uzależnień), Hajnówce oraz Bielsku Podlaskim trafi prawie 4,5 mln euro. Równolegle podobne przedsięwzięcia powstaną w szpitalach w Grodnie czy Brześciu. Na liście rezerwowej, z pewną szansą otrzymania dofinansowania jest również szpital wojewódzki w Białymstoku, który zakupi sprzęt do leczenia i opieki medycznej pacjentów po udarach.
Do Hajnówki i Białegostoku trafią także środki na rozwój turystyki. Ponadto pieniądze na projekty integrujące dzieci, młodzież i społeczności lokalne otrzymają gmina Suwałki i stowarzyszenie Strażak z Białegostoku.
- Ten program to projekty skierowane do ludzi, nie dla handlu czy innych podobnych - podkreśla konsul generalny Białorusi w Białymstoku, Aleksander Bierebienia. Podaje chociażby przykład kleszczy, które... przechodzą przez granicę bez paszportu. Teraz leczenie chorób przez nie roznoszonych również będzie możliwe dzięki swego rodzaju otwarciu zwłaszcza szpitali polskich, które mają w tej kwestii większe doświadczenie.
- Spodziewamy się, że umowy zostaną podpisane do końca roku - o terminach mówi Cezary Cieślukowski. Według jego informacji, realizacja projektów rozpocznie się w połowie 2013 r., a zakończy do 2015 r.
Program Polska - Białoruś - Ukraina powołała na lata 2007-2013 Komisja Europejska. W jego ramach, na inwestycje i działania tworzone w międzynarodowej współpracy jest do rozdysponowania 203 mln euro. Istnieje szansa, że program będzie kontynuowany w przyszłej perspektywie finansowej. Realizacja podobnego programu Polska - Litwa - Rosja nie jest tak efektywna. Do tej pory nie wydano z niego ani złotówki.
ewelina.s@bialystokonline.pl)