W Białymstoku trwają obchody 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Wszystkie uroczystości odbywają się w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej mieszczącym się przy ul. Kraszewskiego.
W piątek (12.05), po mszy św. odprawianej o godz. 18.00 z udziałem Akademickiego Chóru Uniwersytetu w Białymstoku, ulicami przejdzie procesja. W związku z tym w godz. 19.00-20.00 wystąpią ograniczenia w ruchu na trasie: ul. Kraszewskiego (wyjście z kościoła parafialnego), Ryska, Łąkowa, Starobojarska, Kraszewskiego (powrót do kościoła parafialnego).
W sobotę (13.05) zaś nastąpi kulminacja obchodów. O godz. 11.00 zaplanowano uroczystą mszę św. pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego. Tego dnia także przejdą procesje i należy liczyć się z utrudnieniami. W godz. 9.00-13.00 wyłączony zostanie ruch drogowy na ul. Kraszewskiego (na odcinku od ul. Starobojarskiej do Kamiennej) oraz na ul. Próżnej (na odcinku od ul. Sobieskiego do Kraszewskiego), zaś w godz. 18.45-20.15 ograniczenia w ruchu przewidziano na: al. Konstytucji 3-go Maja (wyjście z bramy bocznej cmentarza przy plebanii idąc parkingiem wzdłuż cmentarza, a następnie przejściem dla pieszych w kierunku ul. Scaleniowej), ul. Scaleniowej, Rzemieślniczej, Studziennej i al. Konstytucji 3-go Maja (przejście przez ulicę w kierunku cmentarza).
Od maja do października 1917 r. Najświętsza Maryja Panna objawiała się w portugalskiej Fatimie sześciokrotnie. Przemówiła wówczas do pastuszków - Łucji, Hiacynty i Franciszka - a za ich pośrednictwem do całego świata. Główną treścią było przekazanie wieści o jej głębokim smutku, którego przyczyną jest bezbożność i ogrom grzechów popełnianych przez ludzi.
Matka Boża ostrzegła, że jeśli nie zmienią oni swego zachowania i nie nawrócą się, zostaną straszliwie ukarani (ukazała wizję piekła), a także jeżeli nie przestaną obrażać Boga, On ukarze świat wojną, głodem i prześladowaniami Kościoła oraz Ojca Świętego. Treść trzeciej tajemnicy fatimskiej ujawnił publicznie Jan Paweł II w 2000 r. Była w niej mowa o m.in. białym kapłanie ginącym od kul z broni palnej i strzał z łuków, co część osób odnosi do nieudanego zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r.
100. rocznicę Objawień Fatimskich uczczą parafie we wszystkich polskich diecezjach. Głównie poprzez msze św. z całonocnym czuwaniem i procesje z figurą Matki Bożej Fatimskiej.
ewa.r@bialystokonline.pl