Podlaskie ma zyskać na rządowym programie
W lipcu odbyło się spotkanie w Białowieży, podczas którego Sławomir Nitras, minister Sportu i Turystyki, poinformował między innymi o uruchomieniu specjalnego programu rządowego dotyczącego promocji turystycznej naszego regionu, by wesprzeć w tym zakresie działania lokalnych samorządów. W konferencji dotyczącej wsparcia branży turystycznej na terenach przygranicznych uczestniczyli także między innymi marszałek Łukasz Prokorym oraz członek zarządu Bogdan Dyjuk.
– Podlaskie to jedna z najpiękniejszych części Europy – naturalna przyroda, kulturowa różnorodność, tradycyjna kuchnia to jest coś, z czego cała Polska jest dumna – podkreślał Sławomir Nitras i dodał: – Ustanowiliśmy fundusz, który do końca roku będzie wspierał działania promocyjne władz lokalnych i organizacji turystycznych, które będą przekonywać turystów do tego, żeby Podlaskie odwiedzić. Akcję będziemy prowadzili wszelkimi dostępnymi metodami z wszystkimi chętnymi partnerami.
Jak powiedział, współpraca będzie dotyczyła każdego rodzaju mediów. Do regionu przyjadą telewizje śniadaniowe, będzie stąd prezentowana prognoza pogody, wspólne gotowanie na świeżym powietrzu etc.
– Podlaska społeczność zasługuje na to, byśmy – jako całe społeczeństwo – w tych trudnych dla nich chwilach ich wsparli – akcentował minister Nitras.
1,1 miliona złotych na promocję turystyczną
Budżet programu wynosi 1,1 miliona złotych. Jak ważna to pomoc, nie miał wątpliwości marszałek Łukasz Prokorym.
– Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom sezon będzie dla naszych mieszkańców udany – mówił. – Podlaskie to bezpieczne miejsce i atrakcyjne, świetne, by spędzić tu wakacje, jesienny "citybreak" czy odbyć niezapomnianą podróż kulinarną – przekonywał marszałek.
Na miejscu czeka moc unikatowych w skali globalnej atrakcji. Długą listę otwiera Białowieski Park Narodowy, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i ma status światowego rezerwatu biosfery. Na trasie do Białowieży leży Kraina Otwartych Okiennic. Tworzą ją malownicze wsie Trześcianka, Soce i Puchły w dolinie Narwi i jej dopływu, Rudni. Warto odwiedzić również Supraśl. Miasto posiada potwierdzony naukowo mikroklimat, zdrowe powietrze nasycone olejkami eterycznymi pochodzącymi z drzew iglastych.
Dla fanów dwóch kółek polecamy najdłuższy szlak rowerowy w województwie Podlaski Szlak Bociani. Podążając śladem bociana, turysta poznaje walory przyrodnicze i kulturowe Podlasia. Z kolei w Hajnówce i okolicach tego miasta są dostępne sieci szlaków nordic walking – o długości od 3 km do nawet 21 km.
O bardzo dobrej współpracy lokalnych samorządów z rządem zapewniał Bogdan Dyjuk, odpowiedzialny w zarządzie województwa między innymi za obszar turystyki.
– Ta pomoc jest niezbędna i cieszę się, że wspólnie działamy, by wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży turystycznej – zaznaczył.
W podobnym tonie wypowiedział się wojewoda Jacek Brzozowski, podkreślając, że "najważniejsze jest konsekwentne i sprawcze działanie systemowe".
Strefa buforowa
Przypomnijmy, że rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią obowiązuje do połowy września.
Zgodnie z nim strefa zakazu obejmuje przeszło 60 km granicy na odcinku położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze. W większości ograniczona jest do 250 metrów od linii granicy państwowej.
ewa.reducha@bialystokonline.pl